$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek korgayla gönderilen ve bedeli 22 Avro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

  • 15.05.2019
Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı

2016 yılının Aralık ayında 75 eurodan 30 euroya düşen yurt dışı alışverişlerinde uygulanan vergi muafiyeti, geçtiğimiz yılın Ocak ayında ise 30 eurodan 22 euroya kadar düşmüştü. Mart ayında ise gümrüğe takılmayan ucuz ürünlerden gümrük sunum ücreti ve damga vergisi adı altında dolaylı olarak vergi alındığını sizlere aktarmıştık.
Bugün paylaşılan bilgilere göre 22 euronun altında fiyat etiketine sahip olan ürünler için uygulanan vergi muafiyeti kısa zaman içinde kaldırılacak. Kısacası bundan sonra yurt dışından alınan her ürün için vergi ödenecek. Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelerden alınan ürünler için yüzde 18, diğer ülkelerden alınan ürünler için ise yüzde 20 oranında gümrük vergisi alınacağını da ekleyelim.

15 gün sonra uygulanmaya başlanacak

Yurt dışı alışverişlerinde uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması kararının 15 gün sonra uygulanmaya başlanacağını da belirtelim. Vergi muafiyetinin kaldırılmasının sürpriz bir karar olmadığını da belirtelim.

Geçtiğimiz Mart ayında konu ile ilgili açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 20 milyar TL’yi bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için 3 aşamalı bir plan üzerine çalıştıklarını açıklamıştı. Bu planın ilk aşaması olarak hayatımıza giren gümrük sunum ücreti ve damga vergisi ile 22 euronun altına olan ürünlerden bile 5,20 TL’lik bir vergi alınmaya başlanmıştı.

Şimdi ise söz konusu vergi muafiyeti tamamen kaldırıldı ve yurt dışından gelecek tüm ürünlerden vergi alınmaya başlanacak. Bu durumun özellikle Aliexpress ve GearBest gibi Çin merkezli e-ticaret sitelerinden yapılacak olan alışverişleri etkileyeceğini de hatırlatalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.