AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis Başkanlığına sunmuş oldukları kanun teklifinin tüm detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Varlık Barışında Uzatma

“Mali Paket” olarak nitelik kazandırılabilecek, ekonomi alanında bazı düzenlemeleri öngörmekte olan kanun teklifinin toplam olarak 32 madde içerdiğinin altını çizen Muş, teklifle birlikte varlık barışı uygulamasının süresinde 6 ay uzatma yapılarak, 31 Aralık 2019 tarihine kadar yürürlük kapsamında olacağını bildirdi.

Muş, basit usülle vergilendirilmekte olan esnafların, müracaatta bulunmasıyla birlikte gider kısmına bakılmadan direkt olarak geliri üzerinden, belirli oranda vergilendirilmesinin de önünü açacak olduklarını bildirdi.

Yurt Dışı Çıkış Harcına Zam

Muş, düzenlemeyle birlikte dünyada eşi benzeri olmayan Yurt Dışı Çıkış Harcına zam yapacaklarını da açıklayarak normalde 15 TL olan bu harcın, 50 TL olacağını ifade etti.

Klonlanan IMEI’ler 4 Ay Süre Sonunda Kapanacak

Ülkeye farklı yollardan kaçak şekilde sokulan ve klonlanmış bir IMEI numarasıyla birlikte kullanılmakta olan cep telefonlarının yaklaşık olarak 4 aylık süre sonunda kullanıma tamamıyla kapatılacak olduğunun altını çizen Muş, vatandaşların 1 yıl içerisinde müracaatta bulunup 250 TL’lik ücreti yatırmalarıyla birlikte bu telefonların tekrardan sisteme entegre edileceğini ifade etti.

Şirket Borçlarında Yapılandırma

Mali sistemde yer alan firmaların, şirketlerin borçlarının tekrardan düzenlenip yapılandırılmasıyla alakalı olarak bir düzenleme yapacak olduklarını ifade eden Muş, geçmiş zamanlarda “İstanbul yaklaşımı” olarak uygulanmakta olan bir sistem kurulması için talepte bulunduklarını söyledi.

Şirketlerin ortalama olarak 2 yıllık süre içerisinde kanunda belirtilmekte olan şartlar ve çerçeveler kapsamında müracaatta bulunmaları durumunda birtakım teşvikler alacağını, bunların borçlarının ise bankalar tarafından yeniden yapılandırılacağını, burada bir çerçeve anlaşması altına imza atılacağını ifade etti.

Mevcut olarak uygulamada olan yurtdışına çıkış harcı, 1985 yılı içerisinde Toplu Konut Fonu’na kaynak yaratabilmek için uygulamaya alınmış bir konudur. O tarihte, KKTC dışındaki tüm yurtdşı çıkışlarda 100 $ alınıyordu. yurtdışına çıkış harcı dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama olmaması sebebiyle 1996 yılında tamamıyla kaldırıldı.

2001 krizi esnasında tekrar devreye sokulan harç, 1 Ağustos 2001 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte muafiyet kapsamı dışındakilerin 50 $ tutarında harç ödemesi gerektiği öngörüldü.

Ancak uygulamadan istenen netice alınamayınca, yurt dışına çıkanların yalnızca %15’lik bölümünün harç ödediği tespit edildi. Bu kapsamda 2007 yılında yeni bir kanuni düzenleme yapıldı ve günümüze kadar bu harç 15 TL olarak alındı.