Türkiye geçtiğimiz günlerde araştırma faaliyeti kapsamında Oruç Reis isimli gemisini Meis Adası çevresine göndermişti, herhangi bir problemle karşılaşmamak adına donanmamıza ait araştırma gemisi Oruç Reis “denizcilik uyarı notu” olarak da bilinen NAVTEX kodunu çevredeki gemilere göndermişti bunun üzerine Yunanistan kırmızı alarm pozisyonu almış ve savunma bakanları Kıbrıs ziyaretini iptal ederek Yunanistan’a dönmüştü. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Yunan donanma kaynağı, Yunan donanmasının yüksek teyakkuz kapsamında Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdığını söyledi.

Yunanistan ve Türkiye arasında zaman zaman adalar ve kıta sahanlığı konusunda atışmalar yaşanıyor, Yunan ordusunun çevremizde ki adaları hiçbir dayanağı ve hakkı olmadan işgal etme girişimlerine donanmamızdan karşı ataklar geliyor. Genellikle de botlar üzerinden yaşanan bu atışmaların belki de en ciddisi geçtiğimiz günden beri yaşanmaya başlandı. Araştırma faaliyeti yürüten gemimize karşı Yunan kuvvetleri beklenmedik bir şekilde tepki gösteriyor ve bölgede sular ısınıyor, Fransız haber ajansı, Yunan donanmasının yüksek teyakkuza geçerek Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdığını duyurdu.

 “Birimler her türlü faaliyete karşılık vermeye hazır”

21 Temmuz günü ülkemiz NAVTEX yayınlayarak ismi Oruç Reis olan araştırma gemimiz ile Rodos ve Meis adalarının yakınında simsik araştırma faaliyetinde bulunacağı belirtmişti. Bunun üzerine Yunan hükümeti anlaşılmayacak bir sebeple, Türkiye’yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamıştı.

Bugün Fransız medyasına konuşan Yunan donanması  “Donanma birimleri dünden beri Ege Denizi’nin güneyi ve güneydoğusuna konuşlandırılıyor. Birimler her türlü faaliyete karşılık vermeye hazır” dedi.