Öğrenciyken alacağınız kredi kartı yüksek ihtimalle hayatınızdaki ilk kredi kartınız olacaktır. Henüz Üniversite aşamasında bankaların sunduğu teklifler, limitler, kampanyalar kafanızı bir hayli karıştıracaktır. Hemen hemen her bankanın öğrencilere özel bir şekilde verdiği kredi kartı türü olmaktadır. Bankalar öğrencilere verdiği kredi kartlarını normal kartlara kıyasla daha avantajlı yapmaktadır. Öyle ki gençlere yönelik birçok alanda o kredi kartıyla yapılan alışverişlerde bonus kazanma ihtimaliniz vardır veya o karta özel indirimler olabilir. Bu ve bunun gibi kampanyalar ve fırsatları bulunan en avantajlı 5 öğrenci kredi kartını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle bilmemiz gereken konu öğrenci için en iyi kredi kartının neleri sunmasıdır. Öğrenci için en iyi kredi kartı kesinlikle yıllık kullanım ücreti bulunmayan kartlardır. Birçok banka bu şekilde kredi kartı vermektedir.

Öğrenci Kredi Kartları

1-İş’te Üniversiteli

İş’te Üniversiteli kredi kartı İş Bankası tarafından verilen kredi kartları arasında yer almaktadır. Aidat derdi bulunmayan bu söz konusu kredi kartı öğrenciler için çok avantajlı diyebiliriz. İş’te Üniversiteli ile tüm Maximum üyesi olan işyerlerinde taksit, puan kazanma gibi imkanlar doğuruyor. Yani İş’te Üniversiteli ayrıcalıklarından yararlanmak için Maximum üyesi olan işyerlerini tercih etmeniz gerekiyor. Eğer İş’te Üniversiteli kredi kartına başvuruda bulunmak istiyorsanız nüfus cüzdanınızı ve öğrenci kimlik belgenizi İş Bankası şubelerinden yapabilirsiniz. Eğer ben şubeyle uğraşmak istemiyorum diyorsanız İnternet bankacılığını kullanabilir veya telefon üzerinden müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

2-Bonus Genç

Üniversite öğrencileri tarafından en sık kullanılan kredi kartlarından olan Bonus Genç, Garanti Bankası’nın çok uzun yıllardan beri öğrencilere yönelik tasarladığı kredi kartı olarak ön plana çıkıyor. 18 ila 25 yaş arasındaki bireylerin yararlanabildiği söz konusu kredi kartında yıllık aidat alınmıyor. Bonus puan toplayabildiğiniz söz konusu kredi kartı Bonus üyesi olan her işyerinde size puan kazandırıyor ve puanlarınız birikince harcama imkanı doğuruyor. Bonus Genç’in öğrencilere sunduğu en önemli fırsat 1 ay sonra ödeyebilme imkanı. Eğer harcama yaptığınız ay sıkışıksanız Bonus Genç’in “Ekstre Atlat” özelliğini kullanarak borcunuzu diğer ay ödeyebilirsiniz. Tüm Garanti şubelerinden başvuru yapılabiliyor.

3-Bankkart Genç

Bankkart Ziraat Bankası’nın gençlere yönelik sunduğu kredi kartları arasında yer alan bir diğer ürün. 18 ila 26 yaş arasındaki gençlerin yararlanabildiği söz konusu Ziraat Bankası Bankkart yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmekte olan ve KYK’dan burs / öğrenim kredisi alanlara bu kart tek bir kartta hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği sunuyor.

Bankkart Genç’in kredi kartı özelliğini kullanmak isteyenlerin KYK’dan burs veya kredi almaları gerekiyor. Aksi takdirde ne yazık ki kredi kartına sahip olamıyorlar. Üye işyerlerinde bonus puanlar kazanabileceğiniz bu kartta yıllık aidat bulunmuyor.

4-Yapı Kredi Playcard

Öğrencilere kredi kartı hizmeti veren bir diğer banka ise Yapı Kredi. Yapı Kredi Playcard isimli kredi kartıyla birlikte birçok avantajı beraberinde getiriyor. Özellikle yıllık aidat almaması, nakit avans özelliği ve puanın bulunması, bunun yanı sıra taksitte gerçekleştirilmesi kartı cazip kalıyor. World üyesi olan tüm işyerlerinden Yapı Kredi Playcard ile World puanlar kazanılabilmektedir. Kart sahipleri bu puanlarını yine üye işyerlerinde rahatlıkla harcayabilirler.

Öğrencilerin sık sık nakde ihtiyacı olmaktadır. Nakit Avans özelliği ile birlikte öğrencilerin bu ihtiyaçlarını karşılayan Playcard, her ay toplam 100 TL’ye kadar nakit çekilebilen bir kredi kartı olarak kendini gösteriyor. Nakdi taksitli olarak da çekebiliyorsunuz. Play Card başvurusunda bulunma arzusunda olan öğrenciler Yapı Kredi şubelerine giderek daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

5- Axess exi26

Bir zamanların çok popüler fakat şuan eski popülerliği kalmamış kredi kartı Axess exi26 yıllık olarak 20 TL aidat ücreti almaktadır. Yaptığınız alışverişlerde taksit imkanı, puan imkanı ve nakit avans imkanı verilmektedir. 26 yaşın altındaki herkesin sahip olabileceği söz konusu kredi kartı Axess üyesi her işyerinde chip – para puan kazandırmaktadır. Yine bu para puanları üye işyerlerinde harcayabilirsiniz. Taksitli alışveriş imkanı da sunan söz konusu Axess exi26, ilk yıl için kart aidatı almamaktadır. Gelecek yıllardaki süreçte ise yıllık 20 TL ücret almaktadır.

Birçok avantajı bulunan Exi26, Taksit İsteme ve yine Erteleme İsteme gibi 2 temel özelliğe sahip. Bu özelliklerle birlikte eğer satın aldığınız ürün için satıcı tarafından taksit yapılmasa dahi, siz direkt olarak bunu 3 takside böldürebiliyorsunuz. Ya da ödemenizi erteleyebiliyorsunuz.

Axess exi26 kredi kartını tüm Akbank şubelerinden alabilirsiniz.