Devletin yeni hamlelerinden biri olan bebek parası, daha fazla çocuk atılımını gerçekleştirmeyi hedefliyor. Her geçen gün birbirinden farklı yeni atılımlarla annelerin rahat etmesini amaçlayan devlet, annelerin de daha rahat edebilmesi için bebek yardımı vermeye devam ediyor. Bebekler için birbirinden farklı yardım vermeye çalışan ve bu konuda da farklı adımları gerçekleştirmeye çalışan hükümet, pek çok kişi için de yardım sağlıyor.

 

Mayıs 2015 itibari ile birlikte, bir çok doğum yapan annenin bebek yardımı almasına karar verilmişti. Bu bebek yardımı ile birlikte pek çok kişi de rahat nefes almıştı. Bebek yardımlarının sadece anneye verildiğini belirten uzmanlar, bu konuda hiç bir şekilde taviz vermiyor. Taviz verilmediği için de pek çok kişi rahat bir şekilde PTT üzerinden parasını alabiliyor.

 

BEBEK PARASI NE KADARDIR?

 

Sadece annelere verilen bebek parası, çocuk sayısına göre değişiyor. Örneğin ilk çocuk için 300 lira alan anneler, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 lira yardım alıyor. Bu yardım parası sadece annelere veriliyor. Annelerin bu parayı alabilmeleri için öncelik olarak gerekli adımları da atmaları gerekiyor. İlk olarak annelere verilen ücretlerin alınabilmesi için annelerin doğurduğu bebeğin canlı olması yani hayatını kaybetmemiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler, daha sonra bebek parasını kendileri başvurarak PTT‘den hakettikleri ücretleri alabiliyor. İkiz bebek ya da üçüz bebek doğumlarında ise bu ücretler değişim gösteriyor.