$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Yeni Askerlik Sistemi ile Birlikte Kaçak veya Bakaya Durumunda İşe Girilemiyecek

Yeni askerlik sistemi kanunu meclis komisyonundan geçti. Sistemin getirdiği yeniliklerden biri ise askerlikte yoklama kaçakları veya bakayaların kamu ve özel sektörde işe giremeyeceklerinin ifade edilmesi oldu. Eğer bu kişileri işe alan olursa haklarında askerlik şubelerince suç duyurusunda bulunulacak. Kaçaklardan kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası verilecek. Daha önce bedelli haklarını kaçıran ve kaçağa düşen kişiler için son şans verildi.

  • 27.05.2019
Yeni Askerlik Sistemi ile Birlikte Kaçak veya Bakaya Durumunda İşe Girilemiyecek

Asker kaçakları için yeni askerlik sisteminde düzenleme! Yoklama kaçakları ve bakayalar kamu veya özel sektörde işe giremeyecekler.

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan Askeralma Kanunu Teklifi, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi. Kabul edilen teklife göre, yoklama kaçakları ve bakayalar kamu veya özel sektörde işe alınamayacaklar. Bunları kamu veya özel sektörde işe alanlar hakkında askerlik şubelerince suç duyurusunda bulunulacak.

Yoklama kaçağı kendi gelirse 5, yakalanan ise 10 lira günlük ceza ödecek

Barışta kabul edilebilir bir özrü olmaksızın yoklama kaçakları ve saklılar için yoklama kaçağı kaldıkları tarihten; bakayalar için bakaya kaldıkları tarihten; geç iltihak bakayaları için kendilerine tanınan yol süresinin bitiminden; yedeklerden çağrılanlar için birlikte işleme tabi olanların en son gönderilme tarihinden itibaren kaçak kaldıkları gün süresi kadar idari para cezası uygulanacak. Bunlardan kendiliğinden gelenlere her gün karşılığı 5, yakalananlara ise her gün karşılığı 10 lira idari para cezası verilecek.

Yapılan muayenelerinde askerliğe elverişli olmadıkları anlaşılanlar, askerlikten muafiyet hakkı olanlar, düzenlemede belirtilen nedenlerle erteleme hakkı olduğu halde süresi içerisinde işlem yaptırmayanlara, idari para cezası uygulanmayacak. Askerlik şubesi başkanlıkları, idari para cezası vermeye yetkili olacak.

Terör örgütlerine veya MGK’ce devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı, bunlarla irtibatı olan ve askerliğe elverişli oldukları anlaşılan yükümlülerden, yoklama kaçağı ve bakayalar dahil bu düzenlemede yazılı geçerli mazereti olmayanlar, bakanlıkça belirlenecek celp ve sevk esaslarına göre silah altına alınacak.

Kaynak: KamuPersoneli.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.