Her ne kadar haberler de ve dijital medya da altının olağanüstü değer kazandığına dair haberler izlesek de arka tarafta sinsice yükselen ve yatırımcıların yeni gözdesi 7 ayda tam yüzde 80 değerlenen gümüş var.

Bildiğimiz üzere altın ve dolar korona virüs pandemisi ile birlikte özellikle ülkemizde değerini bir hayli arttırdı özellikle altın gün içerisinde bir çok kez rekor tazelemeye başlamıştı fakat arka planda akıllı yatırımcıların kaçırmadığı farklı bir yatırım aracı göze çarpmaya başladı oda gümüş, Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, gümüşte ki sert yükseliş hakkında açıklamalarda bulundu.

Başman, “Gümüş ocak ayında 3 lira 50 kuruştu. Altında 310 liralardaydı. Ancak zaman içerisinde, altın gerek pandemiden gerekse uluslararası olaylardan kaynaklı yukarı doğru giden ivme hareketleriyle atak yaptı. Gayet sakin ve yatay bir seyir izleyen gümüş de aynı şekilde, hatta altını da geçerek daha bir hızla tırmandı. Bugünlerde gramı 6,30 ile 6,50 kuruş seviyelerinde seyretmektedir. Dolayısıyla yüzde 80’lere varan bir artış yaptı” diye konuştu.

Gümüş Hakkında Tavsiyelerde Bulundu

Özellikle küçük ölçekli yatırımcıların ilgisini gümüşe çevirdiğine değinen Başman, “Bu şekilde yatırım yapanlar da ciddi anlamda bir gelir elde ettiler. Onların da altın ve gümüşe yaptıkları yatırımların karşılığını bulması hem bizi sevindirdi hem de gümüşün altın kadar değerli bir maden olduğunu ortaya koymuş oldu. Yatırımcılar kısa ve uzun vadede yatırımlarına devam edebilir. Hiçbir zaman mahcup olmazlar. Bazı durumlarda bir fiyat ayarlaması yapıyor. Rusya’nın aşıyı bulduğuna yönelik açıklamalarının ardından altın ve gümüşte bir fiyat gerilemesine yol açtı. Ama bunlar gayet normal, beklenen ve zaman zaman yapılan fiyat ayarlamalarıdır. Durup soluklanıp bir maliyet oluşturduktan sonra tekrar aynı hızla yukarı doğru hareketlenme var” ifadelerini kullandı.