Ülkemizde son zamanlarda kredi kullanımlarında ciddi miktarda artış görülüyor. Bu artışın sonucunda birçok borçlu ve borcunu ödeyemeyen kişi ortaya çıkıyor. Borcunu ödeyemeyen kişiler ise bu sıkıntıyla birlikte banka tarafından açılan dava sonucu yasal takibe düşüyor. Peki yasal takip nedir? Yasal takip sürecinde neler yapılabilir? Yasal takip süreci ne zaman başlar? İşte detaylar…

Yasal Takip Nedir?

Bireylerin kredi, kredi kartı veya ek hesap gibi ürünlerden kaynaklanan borçlarını ödememesiyle birlikte yasal takip sürecine alınması sağlanır. Yasalarla koruma altına alınan 90 günlük ödememe süresi dolduğunda banka yasal takip başlatır ve bu süreç çok sancılı bir şekilde ilerler.

Yasal Takibe Nasıl Düşülür?

Yasal takip süreci içerisinde tahsilatın gerçekleştirilebilmesi için hem idari olarak hem de yasal olarak bir takip başlatılmaktadır. Borcun ödenmemesinden kaynaklanan ilk takip idari takip olmaktadır. İdari takip süreci içerisinde hala borç ödenmezse bu durumda yasal takip süreci başlar.

Yasal takip süreci içerisinde avukatlar aracılığıyla birlikte yargı yolu kullanılarak borcun tahsilatı yapılmaya çalışılır. Bu kapsamda maaşa haciz konulur ve yine taşınmaz, araba veya ev eşyası gibi ürünlere haciz yoluyla el konulabilir.

Yasal Takip Sorgulama

Yasal takip sorgulama resmi olarak İnternet üzerinden gerçekleştirilmemektedir. Yani sorgulama yapabilecek olduğunuz henüz bir sistem yoktur. Bağlı bulunduğunuz icra dairesinden gerekli sorgulamaları yapabilir, aklınıza takılan her türlü konuyu adliyelerde yer alan bu birimlerden öğrenebilirsiniz.

Yasal Takip Sürecinde Neler Yapılabilir?

Yasal takip sürecinde alacaklı taraf borcunu tahsil edene kadar haciz yoluna başvurabilir. İlk olarak maaşınızın 1/4’lik bölümü haczedilir ve hesabınıza geçen para maaşınızın 1/4’i eksik şekilde geçer.

Ardından arabanız, eviniz v.s. varsa buna haciz konulur ve borç tahsilatı için yeterli tutarı taşıyorsa satışına karar verilebilir. Yine bununla birlikte ev içerisinde temel ihtiyaç eşyalarının yanı sıra ek eşyalar varsa bunlarda haciz yoluyla alınabilir.

Yasal takip sürecinde hacizden kurtulmak için banka avukatıyla görüşüp ödeme yapacağınızı belirtmek zorundasınız. Karşılıklı imzalanacak taahhütnameyle birlikte haciz kaldırılır. Fakat bu kez taahhütname imzaladığınız halde ödeme yapmazsanız direkt olarak hapis cezası ile cezalandırılırsınız.