Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar gelmiş geçmiş en büyük imar barışı çalışması olarak ön plana çıkan ve çok sayıda kişinin faydalandığı yapı kayıt belgesi başvurularının toplam olarak sayısı 16.000.000’u bulunan ihtilaflı yapı için çözüm getirmesi beklenmekte. Müteahhitten dolayı meydana gelen kaçak yapılara yönelik ödemesi gerçekleştirilen her türlü harç bedeli yine müteahhit tarafından geri ödenmek zorunda.

Son Gün 31 Aralık

31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek İmar Barışı, bu tarihten itibaren 1 Ocak 2019’la birlikte tamamen sona eriyor. İmar barışı çerçevesinde ödemesi gerçekleştirilmiş olan her türlü bedeli, bahsi geçmekte olan kaçak yapıyı yapan müteahhitten geri alınabilecek. Yani müteahhit kaynaklı binalarda tüm ödemeyi müteahhit yapmak zorunda. Ödemenin müteahhitten geri alınabilmesi için her somut olayın ve yine sözleşmesinin kendi özelinde büyük bir incelikle incelenmesi gerektiği belirtiliyor.

Arsa Payı Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri Önemli!

İmar barışı noktasında belkide en çok önem taşıyan konulardan birinin umursanmadığını ve görülmediğini belirten Avukat M. Berkay Nizamoğlu, İskanı alınmayan bir yapının herhangi bir şekilde tamamlandığının sayılmayacağı, iskansız yapılar için imar barışı kapsamında ödemesi yapılmış olan tüm bedellerin müteahhit tarafından geri ödenmesinin zorunlu olduğunun altını çizdi.

İmar barışı dahilinde ödemesi yapılan yapı kayıt belgesi bedelinin ve yine ikinci aşama olarak öne çıkan kat mülkiyetine geçiş konusunda ödenen bedelin tazminat şeklinde inşaatı asıl yapan müteahhitten talep edilebilmesi için birkaç husus bulunuyor. Bu hususlar olmadan ne yazık ki böyle bir talepte bulunulamıyor.

Bu konuda karşımıza çıkan ilk husus iskan ruhsatının alınması ve kat mülkiyetine geçiş süreci sorumluluğunun yapılmış olan sözleşmede açık bir şekilde müteahhit üzerinde olması gerekiyor. Aynı zamanda yine bu söz konusu sözleşme kesinlikle zaman aşımı sonucunda geçersiz olmamalıdır.

En son konu ise yüklenici için ayıp ihbarı da yapılmış olmalı. Bu tüm şartların karşılanması durumunda, ödemesi yapılan tüm bedeller müteahhitten kuruşu kuruşuna geri alınabilecektir.