Türkiye’nin sulak alanlarından biri olan 144 m2 gibi bir alanı kapsayan Eber Gölü’nde sebebi bilinmeyen yangın çıktı. Yıllık yaklaşık olarak 1 milyon gelir getiren kamışlar yangında zarar görerek kül oldu. Aynı zamanda yangının söndürülmesinin ardından 500-600 dönüm arazinin zarar gördüğü ve birçok canlının da hayatını kaybettiği açıklandı.

Eber Gölü Küle Döndü

Afyonkarahisar iline bağlı Bolvadin ilçesinde bulunan Eber Gölü’nün kısa bir süre önce sularının çekildiği haberleri gündem olmuştu. Dün akşam saatlerinde Derekarabağ ile Çayırpınar köyleri arasında uzantısı olan gölün o kısmında yangın çıktı.

1 milyon dolar ihracatın yapıldığı kamışlar, bir gecede yanarak kül oldu

Yangın yapılan müdahalelerin ardından söndürüldü. Fakat Eber Gölü’nün 600 dönüm arazisinin zarar gördüğü açıklanırken dekar kamışlarının da kül olduğu bilgisi geldi. Bunun yanı sıra gölde yaşayan canlıların birçoğunun yanarak can vermesi de çevre halkını ve Türkiye’yi yasa boğdu.

Köylülerin Geçim Kaynakları Bir Gecede Yok Oldu

Yangının çıktığı Derekarabağ ve Çayırpınar köylerinde yaşayan köylüler, Eber Gölü’nde bulunan dekar kamışlarından gelir elde ediyorlardı. Dekar kamışlarından haftalık 500 bin lira gelir eden köylüler, bu bütçe ile 10 köyün geçimini sağlıyorlardı.

1 milyon dolar ihracatın yapıldığı kamışlar, bir gecede yanarak kül oldu

Fakat dün gece Eber Gölü’nde çıkan yangın ile dekar kamışlar, küle döndü. 10 köyün geçim kaynağının yok olması köylüleri derinden yasa boğdu. Yangında küle dönen kamışlar, Hollanda gibi gelişmiş dünya ülkelerine ihraç edilerek yalıtım malzemesi olarak kullanılıyordu. Kamışların küle dönmesi ülke ekonomisini de etkiledi.

Eber Gölü Neden Susuz Kaldı

Yangının çıktığı Eber Gölü birkaç yıl öncesine kadar su doluydu. Fakat son yıllarda yaşanan kuraklık Eber Gölü’nü de vurdu. Göl son dönemlerde suyunu çekip, arazisini kuru toprak olarak bıraktı. Buna rağmen gölün kurak arazisin de dekar kamışlar, bitkiler ve yaşayan hayvanlar vardı.

Eber Gölü’nün dün akşam kendisini alevlere teslim etmesiyle beraber, dekar kamışlar ve hayvanlar yangının başlıca hedefi oldu. Kısa sürede büyüyen yangına müdahaleler yapılırken kamışlar küle döndü. Yanı sıra arazide yaşayan hayvanlar ise yanarak can verdi. 144 m2 araziye sahip olan göl, yangının ardından kalan 50-60 m2 alanla herkesi üzüntüye boğdu.