İstanbul emniyet güçleri Esenyurt ilçesinde yeni bir uyuşturucu imalathanesini bastı. Uyuşturucu operasyonu torbacı olarak adlandırılan bir grup uyuşturucu satıcısının takip edilmesiyle başladı.

Operasyonu Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü yürüttü. Bu müdürlüğe bağlı Asayiş Büro Amriliği çalışanları sokak ortasında uyuşturucu satan bir kadın ve bir erkek satıcıyı takip etmeye başladı.

Şüphelileri uzun süre takip eden polis ekipleri, onların Bahçeşehir’de bulunan bir villaya girdiğini gördü. Villanın bütün camlarının filmle kapatılmış olduğunu gören polis eve baskın yaptı. İçerideki şahısların karı koca olduğu ve villanın bir uyuşturucu üretim yerine dönüştürüldüğü görüldü.

Villadaki Şok Düzenek!

Bahçeşehir’de bulunan bu villada uyuşturucu üretmek için özel bir düzenek kurulduğunu fark eden ekipler inceleme başlattı. Saksılarda yetiştirilen bir uyuşturucu daha sonra işlenerek üretim yapıldığı gözlemlendi.

Son dakika haberi: Uyuşturucu villasına baskın! - Haberler

Üretilen uyuşturucu ekipler tarafından yapılan bir araştırma sonucunda marihuana olarak belirlendi. Evde dikkatli bir inceleme yapıldıktan sonra yaklaşık olarak bir kilonun üzerinde uyuşturucu madde toplandı.

Evde bulunan karı ve koca Emniyet Bürosu’ndaki işlemlerden sonra adliyeye gönderildi. Şüpheliler uyuşturucu madde imal etme ve satma suçundan yargılanacak.

Uyuşturucu Madde İmal Etme ve Satma Suçu

Bilindiği gibi uyuşturucu madde kullanma ve imal edip satma suçları Türk Ceza Kanunu’nda farklı suçlar olarak tanımlanmıştır. Marihuana ve eroin, kokain ve morfin üretmenin cezası birbirinden farklıdır. Esenyurt’ta yakalanan suçluların tahmini olarak yirmi ya da otuz yıla kadar bir hapis cezası ile yargılanması bekleniyor.

Satmanın cezası ise 10 yıldan az olmamak koşuluyla belirlenir. Evinde uyuşturucu imal etmek için bir düzenek bulunduran ve bir bitkiyi ve maddeyi tamamen değiştirerek uyuşturucu niteliğindeki başka bir maddeye dönüştürdüğü tespit edilen herkes uyuşturucu imal etme suçundan yargılanır.

Sokakta alenen uyuşturucu sattığı tespit edilen kişilerden 10 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilir. Hapis cezasının yanında bu cezaya ek olarak yirmi bin gün adli para cezası da verilebilir.

Zanlılar eğer daha büyük bir şebekeye bağlı ise ve pişmanlık yasasından faydalanarak daha geniş çaplı bir örgütlenmenin yakalanması için yardımcı olursa cezada bir indirime gidilebilir.