Venezuela, son zamanlarda dünyada en hızlı ekonomisi çöken ülke olarak anılmaya başladı. Enflasyon %1.000.000 seviyesine ulaşmış durumda. 1 adet çikolata karşılığında dahi tonlarca benzin alınabiliyor. Venezuela’da ekonomik problemin beraberinde sinirler son derece gerilirken siyasi problemlerde halkı ayaklandırmaya itmiş durumda. Bu sebepten dolayı ülkenin ekonomisi çıkan iç isyanlarla daha da gerilemeye başladı.

Venezuela Ekonomisi Nasıl?

Venezuela ekonomisi nasıl? Sorusuna vereceğimiz cevap 16 Şubat 2019 tarihi itibarıyla kesinlikle berbat. Çünkü enflasyon oranı %1.000.000’a ulaşmış durumda. Buda beraberinde halkın hiçbir ihtiyacını karşılayamamasını getiriyor. 1 Dolar ile Venezuela’da hayatınız boyunca hiçbir ülkede yaşamayacağınız kadar rahat yaşayabiliyorsunuz.

Ford, Good Year gibi çok büyük şirketler Venezuela’da meydana gelen bu enflasyondan dolayı ülkeyi terketti ve daha da zor duruma soktu. Siyasi krizin git gide daha derin bir hal alması, ekonomiyi batırma noktasında emin adımlarla ilerliyor.

Venezuela Asgari Ücreti

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Venezuela’nın yeni para birimi olan “Yeni Bolivar”ın açıklamasını yaptıktan sonra Venezuela’da anlık olarak kripto para olan petronun ve asgari ücretin ne kadar olduğuna dairde bilgi aktarımında bulundu.

Maduro tarafından gelen açıklamaya göre kripto para birimi olan Petro 60 Dolar’a eşit. Bunun yanı sıra 3.600 Bolivar’a denk düşüyor. Eski Bolivar ile hesaplandığında bu tutar 360.000.000 oluyordu. Buda asgari ücretin 60 kat yükseldiği anlamına geliyor.

Venezuela’da son dolar kuru 5.900.000 olarak işlem gördü. Mevcut bolivardan beş sıfır kaldırılarak daha düşük tutarlar elde edilmesi sağlandı. Aynı zamanda ülkedeki KDV oranı %12 iken %16 seviyesine yükseliş göstermiş durumda. Peki Venezuela asgari ücreti ne kadar?

Venezuela asgari ücreti ile ilgili net olarak “şu kadar” diye bir açıklama bulunmuyor.  İşverenler yaşanılan ekonomik problemlerden dolayı asgari ücret uygulamasına uyma noktasında çok zorlandığı için şuanda asgari ücretle çalışan işçi bulunmuyor. Hemen hemen tüm işçiler asgari ücretin altına tabiri caizse ekmek parası için çalışıyor.

Venezuela Ekonomisi Son Durum

Venezuela ekonomisinde gelinen son nokta halkın ekmek parası için çalışması sebebiyle isyana yürümesi ve işyerlerinin teker teker boşaltılması olarak öne çıkıyor. Ülkede üretimin durma noktasına geldiği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı yaptırımlarla ihracatın tamamıyla bittiği şu günlerde Venezuela tarihinin en büyük ekonomik çöküntüsü yaşanıyor.