Dünya’yı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi ciddi bir hal almışken halen Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirlere uymayan çok fazla vatandaş var. Kahramanmaraş ‘da vaka sayıları olağan dışı artan Elbistan ilçesinde nikah işlemleri durduruldu.

Sağlık Bakanlığınca dün açıklanan son rakamlara göre Türkiye genelinde toplam vaka sayısı 212.993 bin oldu, günlük vaka sayısı ise 1000 kişinin biraz üzerinde seyrediyor. Yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısı 1.209 olurken en çok yoğun bakıma ihtiyaç duyulan iller arasında ilk 5’te İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda Bursa’dan maalesef bir çok kez sosyal mesafe ve maske kurallarını ihlal eden kişileri haber yapmıştık, diğer illerden de bir çok kez bu kuralları ihlal eden insanların haberleri yapılıyor. Vatandaşlarımızın bir kısmının bu kurallara halen tam uymaması hastalığın kontrol altına alınmasını engelliyor ve toplum sağlığını tehlikeye atıyor.

Nikah İşlemleri Durduruldu

Kahramanmaraş, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, vakaların ilçede beklenenden çok daha hızlı artması sebebi ile tedbirlere sıkı uymayan salonlarda nikah işlemlerinin askıya alınacağını duyurdu. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Başkan Gürbüz Kahramanmaraş halkını sosyal mesafe ve maske kurallarına uyma çağrısı yaptı. Kahramanmaraş, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, twitter hesabından attığı twit ile , “Düğün, nişan ve kutlamalarda tedbirlerinin yeterince uygulanmaması nedeniyle hastalığın yükselişte olduğu gözlemlenmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmadığı düğün merasimlerinde nikah işlemi yapılmayacaktır. Sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uyalım!” dedi.