Son zamanla da emeklilik dilekçesi ülkemizin gündeminde yer alan konulardan biridir. Kişilerin prim ödeme gün sayısı, SGK priminin gerçek kazancı ve aylık bağlama oranı kişinin emekli aylığı tutarı hesaplamada kullanılıyor.

Emekli dilekçesi verildiği an emekli maaşı kat sayısı güncellendiği için emekli maaşında artma söz konusu oluyor. SGK’ya verilen bu emeklilik dilekçesinin ne zaman verileceği konusu emekli maaşında yaşanan artmayı etkileyen bir durumdur.

Uzmanlar Açıkladı: Daha Yüksek Emekli Aylığı İçin Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmeli?

Bu sebeple dilekçenin verildiği zamana dikkat etmek gerekiyor. Emekliler emeklilik dilekçesinin ne zaman verileceği konusunda merak ediyor.  Gayri safi yurt içi hâsılada oluşan artışın yaklaşık olarak yüzde 30’u güncelleme katsayısı ve tüketici fiyat endeksinin artışı da belirleyen bir durumdur.

Emekli Maaşında Güncelleme Katsayısı

Emekliler bir önceki yılın emekli maaş katsayısına göre maaş almaya devam ediyor. Güncel bir maaş almak için mutlaka emekli dilekçesi vermek gerekiyor. Emeklilik dilekçesini yılın ilk altı ayında veren kişiler ocak ayına ait olan zam oranında artış söz konusu oluyor.

Bu dilekçeyi yılın son altı ayında veren kişiler ise hem ocak hem de temmuz ayının maaş zammına tabi tutulur. Bu sebeple de mutlaka yılın mutlaka ikinci yarısında emekli dilekçe vermek gerekir. Güncelleme katsayısını etkileyen bir durum 2020 TÜFE artışını da göz önünde bulundurur.

Emeklilik gün sayısı nasıl hesaplanır? - Ekonomi haberleri

Dilekçenin verildiği zaman bu sebeple son derece önemlidir. Doğru zamanda verildiği zaman emekli maaşında daha büyük zam görmek mümkün olur.

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmeli?

Emeklilerin o zaman daha çok merak ettiği konulardan biri emeklilik dilekçesini ne zaman verilmesi konusunda oluyor. Emeklilik dilekçesinin verildiği zaman emeklilik zammının ne kadar artacağını belirleyen bir durumdur.

Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken şey güncelleme katsayısı oluyor. Ocak mı yoksa temmuz aylarında mı emeklilik dilekçesi verilmeli konusunda kat sayılar göz önünde bulundurulur. Son yıllarda enflasyon son derece arttı.

Emekli olmak isteyen herkesi ilgilendiriyor! Belli oldu 941 lira... - Emekli  Haberleri

Bu durum da emekli aylığının azalmasına sebep olan durumlardan biridir. Ocak ayından sonra bir değişim olmaz ise ocak ayından önce ya da ocak ayından sonra emekli dilekçesi vermesinin bir farkı olmaz.