Sosyal medya kullanımı yaygınlaştıkça bu kanaldan yapılan hakaretler için açılan davalar da artıyor. Kendisine en çok hakaret edilen ve bu hakaretler için en çok dava açan isimlerden birsi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Ona sosyal medya hesabından bir dizi hakarette bulunan isimlerden birisi de 80 yaşındaki oyuncu Nilüfer Aydan.

Nilüfer Aydan’a karşı açılan dava İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor. Aydan mahkemeye tutuksuz bir sanık olarak katılıyor. Kendisi mahkemede öncelikle ona atanacak olan avukatla birlikte savunma yapacağını ve o anda tansiyon rahatsızlığı nedeniyle savunma yapamayacak durumda olduğunu söyledi.

Duruşma Ertelendi

Recep Tayyip Erdoğan’ın müşteki avukatları da davaya katılmak ve mahkemede bulunmak için dilekçe verdi. Mahkemeye katılmaları onaylandı. Buna benzer eksikliklerin giderilmesi için duruşma ileriki bir tarihe ertelendi. İddianamede sanatçının 2016, 2017 ve 2018 yılında bazı sosyal medya paylaşımlarında sürekli bir şekilde Erdoğan’a hakaret ettiği yazıyor. Buna ilişkin bir suçlamayla mahkemeye çıkan sanatçı ise söz konusu paylaşımları kendisinin yapmadığını ve bir çoğunun nasıl yapıldığını bilmediğini söylüyor. Nilüfer Aydan’ın savunması buna dayanıyor.

Paylaşımları Kimin Yaptığını Bilmiyor

Nilüfer Aydan paylaşımları evinden değil ama dışarıda bulunduğu farklı yerlerden yaptığını söylüyor. Zaman zaman parkta gezerken telefonunu etrafında bulunan gençlere verdiğini de belirtmiş. Telefonunu verdiği sırada onu kullanan kişilerin Erdoğan’a hakaret eden paylaşımları yaptığını iddia ediyor.

Ünlü oyuncu Erdoğan'a hakaretten hakim karşısına çıktı

Ancak sanatçı kendisine atanacak olan avukatla birlikte yeniden bir savunma hazırlayabilir. Savunmasının hazırlanması, avukat tayin edilmesi ve mahkemeyle ilgili diğer eksiklikler için İstanbul 37. Ağır Ceza’da görülen duruşma ertelendi.

İki Yıla Kadar Hapis Cezası İsteniyor

Oyuncu Nilüfer Aydan’a karşı yazılan iddianamede oyuncuya yönelik bir yıldan iki yıla kadar bir hapis cezası isteniyor. Bugünlerde Cumhurbaşkanı’na hakaret nedeniyle açılan dava sayısı oldukça yüksek. Bu suçla dava açılan farklı yaşlarda çok sayıda insan var.

Oyuncu Nilüfer Aydan'ın "cumhurbaşkanına hakaretten" hapsi isteniyor -  İstanbul

Bunlar arasında yer alan Nilüfer Aydan 80 yaşında ve usta bir oyuncu. Oyuncunun sosyal medya üzerinden hakaret etmesi nedeniyle hakkında açılan dava bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.