Türkiye’den vizesiz gidilebilen ülkelerden olan Ukrayna Ekonomisi en çok merak edilen konulardan biri oluyor. Ukrayna resmi para birimi Türk Lirasına göre oldukça değersiz. Buda vizesiz olarak giden Türk vatandaşlarının Ukrayna’da çok rahat bir şekilde gezebilmesine olanak tanıyor. Sizler için Ukrayna ekonomisini Kur bazında, asgari ücret bazında, konut kiraları bazında ve yaşam şartları kapsamında değerlendirme altına alacağız. Peki, Ukrayna Ekonomisi Nasıl? İşte detaylar…

Ukrayna Ekonomik Durumu

Ukrayna ekonomik olarak ele alındığında dünya ülkeleri arasında en mutsuz ülkelerden 15.sırada yer alıyor. Buna rağmen ülkede yaşamın çok refah bir şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz. Ülkedeki mutsuzluk seviyesi Rusya ile olumsuz ilişkilerden kaynaklı olarak aşırı seviyede düşmüş durumda. Ukrayna, Avrupa ile yakınlaşamayan ülkelerden biri olduğu için bir diğer sebepte bu olarak öne çıkıyor.

Günümüzde Dolar /  TL kuru gibi, TL / Ukrayna Grivnası kuru bulunuyor. Bu kapsamda 1 TL = 5.17 Ukrayna Grivnası olarak boy gösteriyor. Bunu Euro cinsinden hesapladığımızda ise 1 Euro = 30,77 Ukrayna Grivnası olarak kendini gösteriyor. (16 ŞUBAT 2019 TARİHLİ KUR HESABI)

Ukrayna Asgari Ücreti

Ukrayna asgari ücreti, halkın rahat bir şekilde yaşayabildiği seviyede belirlenmiş durumda. Asgari ücret 2019 yılında artırıldı. Güncel olarak Ukrayna halkı için belirlenen asgari ücret miktarı 2027 Ukrayna Grivnası olarak belirlenmiş durumda. Bu asgari ücretle birlikte Ukrayna’da konut kirası, temel ihtiyaçlar, zorunlu ihtiyaçlar ve eğlence, dışarıda yemek gibi lüksler rahatlıkla karşılanabiliyor.

Yani Ukrayna halkı asgari ücretle yaşam açısından pek zorluk yaşamıyor. Asgari ücret fazlasıyla yeterken bunun yanı sıra işverneler çalışanlarına asgari ücretin üzerinde maaş verdiklerinden dolayı halk refah içerisinde yaşıyor. Halkın mutsuzluk sebebi Rusya ve Avrupa Birliği’nden kaynaklanıyor.

Ukrayna Yaşam Şartları

Ukrayna’da 150 – 200 Dolar arasında harcama yaparak üst sınıf yaşama şansınız var. Ukrayna’da fiyatlar aşırı ucuz. Bu ucuzluk Ukrayna’nın her yerinde görülebiliyor. Özellikle eğitim sektöründe dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olarak ön plana çıkıyor.

Uçakla 2 saat içerisinde ulaşılabilen Ukrayna’da sadece 200 dolarla uzun zaman boyunca rahat bir tatil yapma şansınız vardır.

Kişi başına düşen yıllık gelirin yıllık 3.000 dolar yani 81.708,00 Ukrayna Grivnası olduğu Ukrayna’da gelir dağılımı eşitsizliği yüksek.