Kıdem Tazminatı düzenlemesinin meclise sunulması durumunda Türk İş sendikası grev kararı alacağını duyurdu. Türk iş asgari ücretin  net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendiği 2019 yılında masadan kalkmıştı.

Gündeminde kıdem tazminatı olan Türk-İş toplantıda aldığı oy birliğine göre Kıdem Tazminatı Meclise sunulursa greve gidebileceklerini belirtti. Yayınlanan bildiride  “Konfederasyonumuzun 21, 22 ve 23’üncü Olağan Genel Kurullarında ‘kıdem tazminatı’ ile ilgili olarak oy birliğiyle alınan kararın gereği yerine getirilecektir” denildi.

Görüşmenin Ardından Kamuoyuna Açıklama Yapmıştı

Türk-İş başkanı Ergün Atalay geçtiğimiz haftalarda kıdem tazminatı düzenlemesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibinin bulunduğu toplantıya katılmış ve ardından şu açıklamaları yapmıştı. “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adıyla kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemelerle ilgili görüş ve endişelerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza dün ayrıntılı olarak ilettim. Her zaman dile getirdiğimiz gibi kıdem tazminatı işçilerin en önemli güvencesidir. Kıdem tazminatı İş Kanunu’nun temel direğidir. Kıdem tazminatının temelini oluşturan hususlar ortadan kaldırılırsa İş Kanunu’nun birçok maddesi de anlam ve işlevini yitirecektir. Aynı şekilde, sendikal hakların kullanılması ve sendikal örgütlenmenin yapılmasında da kıdem tazminatı çoğu zaman önemli bir işlev görmekte ve güvence olmaktadır. Kıdem tazminatı işçinin yıllardır döktüğü terin, verdiği bir ömrün karşılığıdır.”