Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmekte olan Barometre hakkında bir son dakika haberi geldi, Toplum Bilimleri Kurulu tarafından, koronavirüsün toplumdaki yansımasını ölçecek bu test insanların coronavirüs sonrası sosyal, psikolojik ve ekonomik etkilerini izleyecek ve buradan alınan verilere göre Sağlık Bakanlığının çalışmalarına yön verilecek.

Sağlık Bakanlığından Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan bu son dakika haberi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sayın İhan “Barometreyle, toplumda belirlenen kişiler üzerinden salgın nasıl hissediliyor? Salgın nasıl bir etki yapıyor? Neden maske takılıyor? Neden maske takılmıyor? Salgının etkisinden korkuluyor mu? Korkulmuyor mu? Salgın insanlarda ruhsal sorunlar meydana getirmiş mi? Bunları ölçmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplum Bilimleri Kurulu Neden Kuruldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk iki toplantısına liderlik ederek sağlam bir temele bağladığı Toplum Bilimleri Kurulu, koronavirüsün toplumu maddi ve manevi olarak nasıl etkilediği hakkında araştırmalar yaparak Bilim Kuruluna tavsiyelerde bulunacak. Prof. Dr. İlhan, Toplum Bilimleri Kurulu’nun, koronavirüsün sosyal boyutlarını, toplumdaki etkilerini gözlemek, değerlendirmek, salgının psikolojik, sosyolojik ve ekonomik etkilerini saptayabilmek, ortaya çıkan olumsuz etkilere karşı çözüm üretmek amacıyla kurulduğunu söyledi.