Asgari ücrette gerçekleştirilecek olan zammın belirlenmesi amacıyla 3.kez toplantı gerçekleştirilecek. Türk – İş tarafından ev sahipliği yapılarak gerçekleştirilecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında, TÜİK tarafından açıklanacak bir işçinin asgari geçim tutarının ne kadar olduğu verisi büyük bir merakla beklenmeye başlandı. TÜİK tarafından açıklanacak söz konusu rakam, hem işçi tarafının hem de işveren tarafının sunacak olduğu tekliflerin tamamen somut bir hal alması ve pazarlıklara bu hususta başlanması bakımından en önemli etkenlerden biri olacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın 3. toplantısını yapacak. İşçi ve işverenler arasında yapılacak olan pazarlığın somut bir hal alması bakımından en önemli etkenlerden biri olarak ön plana çıkan bir işçinin asgari geçim tutarının TÜİK tarafından paylaşılması merakla bekleniyor.

Zam İçin En Belirleyici Etken

Direkt olarak 7 Milyona yakın asgari ücretle çalışmakta olan bireyi ve yine diğer çalışanları da ilgilendirmekte olan asgari ücret görüşmelerinin 2018 yılı içerisinde düzenlenecek 3.toplantısı yarın Türk – İş’in ev sahipliğiyle birlikte gerçekleştirilecek. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlık yapacağı söz konusu toplantıda, işçi tarafını temsil eden Türk – İş, işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu oluyor.

Bu toplantıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından verilen görev kapsamında TÜİK aracılığıyla hesaplaması gerçekleştirilen bir işçinin asgari geçim tutarının netleşmesi beklenmekte. Gerek işverenler, gerek işçiler yarın açıklanması beklenen bu veriye gözlerini dikmiş durumda. Bu rakamın hem işçi, hem de işveren tarafından tekliflerin somutlaşması, pazarlıkların daha reel rakamlar üzerinde dönmesi açısından önemi çok büyük. Direkt olarak belirleyici etken.

İşçi Gerçekleşen Enflasyonu, İşveren Hedeflenen Enflasyonu İstiyor!

Türk – İş yeni asgari ücretin belirlemesi yapılırken ilk olarak geçim şartlarının temel alınması konusunda karar kılmış durumda. Bunun yanı sıra, asgari ücret görüşmelerinin 2.000 TL üzerinde başlaması gerektiğini, bu rakama enflasyon oranında ortaya çıkan artışın yanı sıra refah payının eklenmesi de isteniyor. Asgari ücretlinin almış olduğu asgari ücretin vergi dışında tutulması gerektiğini de belirtmekte olan Türk – İş, net asgari ücrette 2.000 TL altında yapılacak her teklif için kapılarının kapalı olduğunu iletiyor.

TİSK ise yeni asgari ücretin belirlemesi yapılırken hedeflenen enflasyonun dikkate alınması gerektiğini, rekabet gücünün, verimliliğin ve işsizliğin bu planda ön plana çıkması gerektiğini belirtiyor. 2.000 TL’nin üstündeki rakamların bu hususta hem Yeni Ekonomi Programına hem de hedeflenen enflasyona uymadığını dile getiriyor.