Ortadoğu’ da aktifliği ile bilinen Kasım Süleymani’ nin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada İran, ABD Başkanı Donald Trump’ ı suçlu buldu ve İnterpol’ den yakalanması için yardım istedi.

İran, önemli generallerinden ve halkı tarafından sevilen Kasım Süleymani’ nin Bağdat’ da ABD’nin hava kuvvetleri tarafından vurularak öldürülmesi ile 36 kişi hakkında soruşturma başlattı. (ISNA) tarafından kaleme alınan haberde Tahran savcısının kararı hakkında Yargı Erki tarafından, Kasım Süleymani’ye yönelik terörün sevk ve idaresinde rolü olduğu belirlenen, ABD ve diğer devletlerin siyasetçi ve askerlerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.” dedi.

Baş Suçlu Trump Olarak Gösterildi

Interpol ‘den yakalanması için yardım istenildiği kişilerin listesinde en başta Amerikan Başkanı Donald Trump var. Savcı “Listenin başında ABD Başkanı Donald Trump bulunuyor. Trump’ın görev süresi sona erse bile hakkındaki soruşturma devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Hava Saldırısı Sonucu Öldürülmüştü

Bir çok kişi için Orta Doğu’yu kan gölüne çeviren bir katil olarak görülen Kasım Süleymani, İran halkının bir kısmı içinse onları koruyan bir kahramandı. ABD’nin aldığı istihbarat doğrultusunda 3 Ocak 2020’ de hava saldırısı ile öldürülmüştü.