Emekliler müjde! TOKİ emekli evleri geliyor… TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu yıl 15 bin emekli vatandaşı ev sahibi yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ olarak 2017 yılında hiç ev sahibi olmayan 15 bin emekliyi ev sahibi yaptıklarını hatırlattı. Turan ayrıca, 2018’de de 15 bin emekliyi ev sahibi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

2015 yılında hükümetin de aldığı bir kararla hemen hemen bütün TOKİ projelerinde yüzde 25 kontenjan hiç ev sahibi olmayan emekliye ayrılıyor. TOKİ emekli evleri, emekli vatandaşın ev sahibi olması için üretiliyor.

TOKİ Bursa emekli evleri geliyor
Öte yandan Turan, Bursa’da emekliler için konut yaptıklarını belirterek, “Sadece şu anda görülmesini de istiyorum. Bursa’da bin 100 tane emekliler için konut yapıyoruz. Biz yaptık diye söylemiyorum çok da güzel oldu. Sadece bir projede emekli vatandaşlarımıza bin 100 konut verdik. Karabük’te sadece emekli vatandaşlarımıza binin üzerinde konut yapıyoruz. Dolayısıyla arazi üretebildiğimiz her yerde emekli vatandaşlarımız da konut sahibi yapıyoruz” diye konuştu.

TOKİ, hiç evi olmayanlar için kuruldu
TOKİ’nin kuruluş gayesinin hiç ev sahibi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu vurgulayan Turan, “Reklamlarda dönen yüksek gelir grubu TOKİ markalı projelerin amacı da düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızın, konut projelerinin finansmanını sağlamaktır. Arazi üretebildiğimiz ve talebin olduğu her yerde, bu talebe erişecek motivasyon içindeyiz. TOKİ 2023 hedefi 1 milyon konutken bunu 2015 yılında revize ettik, 1 milyon 200 bin konut hedefine çıkarttık. Bu hedefe matuf olarak son 2 yılda 60-65 bin konut üretimi yapıyoruz” dedi.

TOKİ evleri 300 – 400 lira taksitle!
Turan ayrıca vatandaşa, 300 ila 400 lira taksitle Anadolu illerinden ev sahibi olabileceklerini hatırlattı. Sosyal konutun büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Turan, “Hedefimiz daima büyümek. Ekonomik model olarak belli segmentlerde belki konut arzında fazlalık olabilir; ama, inşaat sektörü alt sektörlerle beraber Türkiye ekonomisi için lokomotif sektörlerden bir tanesidir. İstihdam içinde çok önemli sektörlerden bir tanesi. Türkiye’nin büyümesinde payı olan sektörlerden biri. Türkiye büyüyecekse inşaat sektörü bugün olduğundan daha fazla büyümelidir” dedi.

Özel sektöre çağrı
İhtiyacın olduğu alt ve orta gelir grubunda boşluk olduğunu kendilerinin de, zaten bu segmente konut üretimi yaptıklarını ifade eden Turan, “Özel sektörde çok yüksek gelir grubundan ziyade alt ve orta gelir grubuna yönelmelidir. Belki çok alt gruba yönelmekte zorlanabilir ama orta gelir grubunu hedeflemeliler, diye düşünüyorum. İnşaat sektöründe dönemsel bazı yavaşlamalar olsa bile rakamlara da baktığımızda 2016’nın 15’den, 17’nin de 16’dan daha iyi olduğunu görüyoruz. 2018 yılında da bu sektörün lokomotif kuruluşlarından bir tanesi olarak sosyal konuttaki hedefimiz olan büyümeyi tutturacağız” diye konuştu.

TOKİ Kocaeli Kandıra Emekli Evleri kuraları çekildi

TOKİ ile KOcaeli Kandıra Belediyesi ortaklığıyla inşa edilen TOKİ Kocaeli Kandıra Emekli Evleri kapsamında 270 konut yer alıyor. TOKİ Kocaeli Kandıra Emekli Evleri kura çekilişi 7 Mart 2018 Çarşamba günü saat 10.00’da Prof. Dr. Turan Güneş Kültür Merkezi’nde yapıldı. Kura sonuçlarının tam listesi için tıklayın.

TOKİ Batman Merkez Emekliler Derneği Konut Teslimi yapıldı

T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Batman Emekliler Derneği 2. Etap Toplu Konut Projesi kapsamında inşa ettirilen 163 adet konutun teslim işlemleri 11 – 19 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

TOKİ Bursa Nilüfer İrfaniye Emekli Evleri’nde sözleşmeler imzalanacak

TOKİ Bursa Nülifer İrfaniye Emekli Konutları’nın kuraları çekildi. Kura sonuçlarının tam listesini görmek için tıklayın. Öte yandan projede sözleşme imzalama dönemi de başladı. Sözleşme imzalama programına göre tüm blokların sözleşmeleri 19, 20, 21, 22 ve 23 Mart tarihlerinde imzalanacak. Yedek programına göre belirlenen sözleşme imzalama tarihleri ise 27 ve 28 Mart.

TOKİ Kütahya İnköy Emeklilere Özel projede imzalar atıldı

TOKİ’nin Kütahya İnköy Emeklilere Özel projesinde sözleşmeler imzalandı. Kütahya İnköy Emekli Asil hak sahipleri ile “Emeklilere Özel” Projesi kapsamında 02 Şubat 2018 tarihinde biten sözleşme süresi, 09 Şubat 2018 tarihine kadar ek süre verilmişti.

TOKİ Şanlıurfa Akabe Emeklilere Özel projesinde imzalar atıldı

Şanlıurfa Akabe Emekli Özel projesi sözleşme imzalama işlemleri 16 Şubat 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar uzatılmıştı. Sözleşme imzalama işlemleri tamamlandı.