$ DOLAR → Alış: 7,69 / Satış: 7,72
€ EURO → Alış: 9,03 / Satış: 9,07

Ticari Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

  • 22.12.2018
Ticari Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Firmanız için herhangi bir bankadan ticari kredi aldınız ve bunu ödeyemiyorsunuz. Bunun sonuçları ne olur? Banka firmanız ile ilgili neler yapabilir? Ne gibi problemlerle karşılaşırsınız. Tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Temel olarak kredi borçları bireysel ve ticari farketmeksizin ödenmediği takdirde yargıya taşınır. Fakat bireysel kredilerle ticari krediler arasında fark vardır. Yasal süreç bireyselde kişi bazlı olurken, ticari kredilerde firma bazlıdır.

Ticari Kredi Borcu Ne Zaman Avuktatlık Olur

Ticari kredi borcu taksitlerinize göre 3 taksit ödemediğiniz yani 90 günlük süreyi geçtiğiniz durumda banka tarafından direkt olarak avukata dosya teslim edilir. Bundan sonraki süreç içerisinde avukat ilgilenmeye başlar.

Ticari Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediği takdirde direkt olarak yasal işlemler başlatılacak ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınacaksınız. Ticari kredi borçları ödenmediği takdirde iş icraya kadar gidebilmektedir. 90 günlük süreç içerisinde borcunuzu öderseniz bu süreçler devam etmez, fakat ödemezseniz sıkıntılar başlar.

Ticari kredi borcunuzu 90 gün sonunda hala ödememişseniz, ödeyecek durumunuz yoksa bankaya başvurarak yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Banka bu talebinizi onaylayacak ve kredinizi tekrardan yapılandıracaktır. Buna göre daha uzun vade daha küçük taksitlerle kredi ödemenizin devam etmesi sağlanacaktır.

Ticari Kredi Ödenmezse İcra Yapılabilir mi?

Hukuki süreç başladığı an itibarıyla banka borcunuza ek olarak avukatın masrafları, icra masrafları da borca eklenerek borcunuz katlanır. İcra tebligatı yapılır, bu icra tebligatıyla birlikte de herhangi bir ödemede bulunmaz ve bu duruma devam ederseniz icra işlemleri başlayacaktır. Yani icradan kaçmak imkansızdır.

Firmanıza ait olan banka hesapları tamamen bloke edilecek ve tamamına el koyulacak para tahsil edilmeye çalışılacaktır. Eğer para bu şekilde tahsil edilmezse firmanız üzerinde bulunan taşınır ya da taşınmaz her türlü mala el konulacaktır. Eğer bu durumda da herhangi bir yeterli meblağ oluşturulmazsa, direkt firma hissenize icra gelecektir.

Ticari Kredi Borcu Ödemesi Durdurma

Son zamanlarda birçok firma tarafından ilan edilen konkordato başvurusunda bulunarak ticari kredi borçlarınızın ödemesini belirli bir süre durdurabilirsiniz. Tabi bunun için mahkemeye başvurarak mahkemeden karar almanız gerekmektedir ve gerçekten zor durumda olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Cal dedi ki:

    Merhaba ben 2006 yilinda iki ortak olarak ldt sirketi devraldik eslerimizin üzerine ilk sene isler iyidi ikinci sen bankadan sirket adina kredi cektik esim sirkete kefil olarak imza atti 2007 sonundada hicbir vorcu odeyemez olduk ve sirketi kapattik 3 sefer maliyeye beyan vermedigimuz icinde srkwt otomatik olarak devre disi kaldi bugun bankadan aradilar 15 binlira birc 110 bin olmus esimde kamuda calusmaya basladi devlet hastanesinde 3 yildir haciz yapabilirlermi esimin maasina bundan nasil kurtuluruz

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.