Kümes hayvancılığı ülkemizde binlerce kişi tarafından yapılmakta olup oldukça verimli bir sektördür. Sadece hayvan kesimi açısından değil bunun yanı sıra yumurta satışından da güzel gelirler elde edilmektedir. Birkaç yıl önce yapılan “gezen tavuk” uyarıları v.s. ile birlikte vatandaşlar artık yumurta alırken “organik” olmasına oldukça dikkat etmektedir. Bu sebepten dolayı doğal yollarla kümes hayvancılığı yapanların gelirleri oldukça artmıştır.

Yumurta üretiminde büyüklüğe göre belirli bir numara verilmektedir. Yine fiyatta bu numaraya göre belirlenmektedir. Bu sebepten dolayı tavuğun yıllık ürettiği yumurtadan daha önemli olan konu o yumurtaların ne kadar verimli olduğudur. Kümes hayvancılığı ile uğraşan bireyler tavuk üretiminde hem fazla hem de verimli yumurta almayı hedeflerler. Peki bu mümkün müdür? Tabi mümkündür. Onlarca tavuk cinsi bu istenileni üreticisine vermektedir. İşte en çok yumurta veren tavuk cinsleri

Ataks Tavuk Cinsi

Ataks Tavukları, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen hibrit tavuk ırkıdır. Çok uzun süren çalışmalar sonucunda Türkiye’de üretilen yumurtalık tavuk ırkı olarak ilk sıraya yerleşmeyi başarmıştır. Ataks Tavuk cinsi henüz 16. haftadayken yumurta üretimine başlar. Yani doğduktan 4 ay sonra. Eğer salma tavukçuluk yapıyorsanız buna 4 ay daha eklenebilir.

Ataks Tavukları bahçe tavuğu özellikleri taşımaktadır. Bu sebepten dolayı bakıma oldukça elverişli tavuk türüdür. Yılda ortalama olarak ürettiği yumurta sayısı minimum 250’dir. 270’e de çıkabilir.

Verim miktarı ise mevsime ve bakım şartlarına göre değişir. Tamamen iyi şekilde bakıldığında ve verimli mevsimlerde bu değerler elde edilmiştir.

Siyah renge sahip olan Ataks tavuklarının 1. kan olmasına dikkat edin. Aksi takdirde bu şekilde verim alamazsınız. Ataks Tavuklarının yumurta rengi krem ya da pembesi renklerdir. Atak Tavuk cinsi günde 120 ila 125 gram arasında yem tüketir ve 65 – 70 gram ağırlığında yumurta üretir. Tamamen yerli olan bu tavuk ırkı, Türkiye Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir ve en kötü hava şartlarına bile oldukça dayanıklıdır.

Tamamen olgunlaşmış ve iyi beslenmiş bir Atak cinsi tavuk 2 kilogram ağırlığa sahip olabilir. Ataks tavukları çok iyidir fakat yem tüketimi diğer tavuk cinslerine kıyasla 1 tık fazladır. Eğer koşullar uygun sağlanırsa çift sarılı yumurta da üretebilirler.

Ligorin Tavuk Cinsi

Dünya üzerinde kümes hayvancılarının en çok beslediği hayvan türü Ligorin’dir. İtalyan olan bu tavuk türü, 1 yılda en fazla beyaz yumurta yapan tavuk türü olarak bilinmektedir ve çok sayıda hayranı vardır. Yıllık olarak 320 ila 340 arasında yumurta alırsınız. Günde maksimum 100 gram yem tüketen Ligorin cinsi tavuklar, oldukça küçük cüsselidirler ve 16. hafta da yumurta üretimine başlarlar. Salma tavukçulukta ise söz konusu süre 20 haftaya yani toplam 5 aya kadar çıkabilir.

Dünya üzerinde en çok beslenen tavuk türü olsa da Türkiye’de pek fazla tercih edilmemektedir. Bunun ise en temel sebebi yumuta rengidir. Beyaz yumurtanın organik yumurta olamayacağı fikri sebebiyle organik yumurta sektöründe kullanılmayan Ligorin tavuk cinsi et üretiminde tercih edilmez. Yumurtası ise 65 – 70 gramdır.

Rhode Island Red Tavuk Cinsi

ABD’de yer alan bir adanın ismi verilen söz konusu tavuk cinsi, diğer tüm tavuklar arasında en dayanıklı tavuklardır. Yumurta değerleri de oldukça yüksek seviyedir ve yumurta renkleri kahverengidir. Bu sebepten dolayı Türkiye’de oldukça fazla tercih edilmektedir. Hem kırmızı hem de beyaz çeşitleri bulunan Rhode Island Red Tavuk cinsi yaklaşık olarak yıllık 200 yumurta üretmekte olup bu yumurtaların ağırlığı ise 65 – 70 gramdır. Horoz cinsleri yaklaşık 4 kilogram olurken, tavuk cinsi ise 3,5 kilogramdır.

Yumurta verimini kaybeden tavuklar et olarak değerlendirilebilir. Kırmızı renkli tavuklar güneş ışığıyla normalden fazla süre etkileşim içerisinde olursa bu durumda tüylerinde açılma meydana gelebilir. Tüy yapısı kabarık olmayan ve zayıf görünen Rhode Island Red Tavuk cinsinin et yapısı oldukça kolay şekilde fark edilmektedir.

Salma tavukçuluk için en çok kullanılan Rhode Island Red Tavuk cinsi gezmeyi diğer tüm cinslerden daha fazla sevmektedir. Kümes ortamı kendileri için uygun değildir.

Lohman Brown Tavuk Cinsi

Bir diğer önemli tavuk cinsi Lohman Brown tavuk cinsi olmaktadır. 12 ayda ortalama olarak 300 yumurta üretim yapabilen söz konusu Lohman Brown tavuk cinsinin belirli yumurtlama dönemleri bulunuyor. Eğer yumurtlama dönemi tamamlanmışsa etinden faydalanılır. Aksi takdirde eti tüketilemez.

Kahverengi yumurta alabileceğiniz Lohman Brown tavuk cinsi günlük olarak ortalama 100 gram yem tüketmektedirler. 16- 18 hafta aralığına gelen Lohman Brown Tavuk cinsi ilk yumurtasını verir. 150 günde %50 oranında verim sağlarlar. Salma ve organik tavukçulukta Türkiye’de en çok tercih edilen ırklardan olan Lohman Brown tavuk cinsi, endüstriyel ırk olması sebebiyle oldukça doğru ve hassas şekilde bakılmalı ve beslenmelidir. Aksi takdirde verimsiz olurlar.

Sussex Tavuk cinsi

Romalı olan Sussex tavuk cinsi günümüzde hem et üretimi hem de yumurta üretimi için dünya genelinde sıkça tercih edilmektedir. Yumurta tavuğu, et tavuğunun büyüklüğüne göre 1/4 oranında daha küçüktür. Tür içerisinde ise ayrım yaparak farkına varmak çok zordur. Çünkü Sussex tavuk cinsi tek renk değildir. Kahverengi, kırmızı, benekli, beyaz, gümüş gibi renklerle birlikte doğmaktadırlar.

Görüntü itibarıyla diğer tavukların kraliçesi diyebileceğimiz kadar güzel olan söz konusu tavuk cinsi, yapısı itibarıyla dikdörtgene benzemektedir. Yaklaşık olarak tavuk ağırlığı 3 kilogram olan Sussex Tavuk cinsinin horozları ise 4 – 4,5 kilogram arasındadır.

Sussex tavuk cinsi 30 – 40 haftalık süreç içerisinde kuluçka yatar. Yıllık olarak ortalama 260 – 280 yumurta verimi elde edebilirsiniz. Yumurta renkleri kırmızı da olabilir beyaz da. Eğer açık alanda bakılırsa Sussex tavuk cinsi oldukça iyi verim verirken, kapalı alanda bakıldığında bu kadar iyi verim vermezler.

Amrock Tavuk Cinsi

Amerikan ırka sahip söz konusu Amrock tavuk cinsi hem et hem de yumurta üretimi olarak beslenebilir. Oldukça sakin bir cins olan Amrock tavuklarının gelişimi orta hızda ilerlemekte olup diğer tavuklardan bir tık geriden gelmektedir. Hem et hem de yumurta verimi diğer tavuklara nazaran iyidir. Bu yüzden Türkiye’de en çok kullanılan tavuk türlerinden birisi olmaktadır. Yumurtaların rengi açık kahverengi olan Amrock Tavuk cinsi yıllık olarak ortalama 230 – 250 yumurta üretimi yapabilmektedir ve 12 yıla yakın yaşamaktadır. Tavuklar yaklaşık olarak 3 kilogram ağırlığında olurken horozlar ise 5 kilograma kadar çıkabilir.

Amrock tavuk cinsinin et kalitesi tavuklar arasındaki en lezzetli ettir. Sadece üretim amaçlı değil aynı zamanda görüntüsünün oldukça hoş olması sebebiyle süs tavuğu olarak da tercih edilebilir. Renkleri ise siyah – beyaz, siyah, beyaz olarak öne çıkarlar. Direnme gücü çok iyi olan Amrock Tavuk cinsi kolay kolay hasta olmaz.

Nick Brown Tavuk Cinsi

Bir diğer tavuk cinsi ise Nick Brown tavuk cinsi olarak dikkat çekiyor. Özellikle salma tavukçulukta kullanılan Nick Brown tavuk cinsi 18 ila 20 hafta arasında yumurta üretimi yapmaktadır. Gezen tavuk yumurtası adı altında satılan yumurtalar en iyi Nick Brown tavuk cinsinden çıkar. Çünkü sürekli gezerler. Yıllık olarak 250 ila 300 adet yumurta üretebilen Nick Brown tavukları, günlük 100 ila 100 gram arasında yem tüketirler.

Lohman Brown tavuk türü ile hemen hemen benzer özellikleri bulunan Nick Brown tavuk cinsinin, aşılaması en önemli konu. Bu hayvanın aşılamasına dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kümes ısısı ve ışıklandırılmasına da çok özen gösterilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı biraz masraflıdır. Fakat yaptığınız masrafın karşılığını en iyi veren tavuk cinsidir. Sama tavukçulukta ömürleri 2 yıl olan söz konusu tavuklar bu sebepten dolayı fazla tercih edilmiyor. Ağırlıkları ise 2 – 2,500 gram arasındadır.

Plymouth Rock Tavuk Cinsi

Son tavuk cinsi ise Plymouth Rock tavuk cinsi olarak dikkat çekmektedir. Tam 7 farklı rengi bulunan söz konusu tavuk cinsinin en çok bilineni ise Beyaz çubuklu olanıdır. Maksimum 3.500 gram ağırlığa ulaşan  Plymouth Rock tavuk cinsi 60 ila 70 gram ağırlık arasında yumurta üretimi yapmaktadır.

Kombine olmaları sebebiyle orta büyüklükte hayvanlar olarak dikkat çekerler ve et verimleri oldukça iyi seviyededir. Deri ve bacak renkleri sarı olarak dikkat çeken söz konusu  Plymouth Rock tavuk cinsi ortalama olarak 24 hafta sonra yumurtlamaya başlarlar.

Zorlu hava koşullarına pek dayanamayan  Plymouth Rock tavuk cinsi hastalanıp ölmese de yumurta verimi çok fazla düşmektedir. Uçucu özelliği bulunan bu hayvanlar bahçede besleyecek üreticilere asla tavsiye edilmez.