Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal kalkınmanın desteklenmesi, köyden şehre olan göçün önüne geçilmesi ve eğitimli girişimcilerin desteklenerek tarım ve hayvancılıkta gelişme elde etme amacıyla İzmir, Mardin, Amasya ve Düzce’de yer alan tüm girişimcilere 100.000 TL hibe desteği veriliyor.

İstihdam Sağlama Amacı

Verilen söz konusu destekle birlikte tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim vermekte olan tüm meslek yüksekokulu ya da üniversitelerden mezun olmuş gençlerin, kırsal alanda istihdam edilmesine katkı sağlama amacının olduğu bildiriliyor.

Şuanda 4 İlde Uygulanacak

Uzman Eller ismi verilen söz konusu projeyle birlikte, sektörde girişimciliğe destek vermesi hedeflenmekte. Bu çerçeve dahilinde 2019 – 2020 yıllarında, pilot il olarak seçilen Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de bulunan projelere hibe desteği verilecek.

Başvuru 40 Gün Boyunca Devam Edecek

Projden faydalanma arzusunda olanlar, ön başvurularını uzmaneller.tarimorman.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilecekler. Başvurular 40 gün boyunca devam edecek ve 40 günün sonunda tamamıyla sonlandırılacak.

Hibe ödemesinin gerçekleştirilebilmesi için proje yatırımının tamamen bitmiş olması şartı aranıyor. Sadece şartlar bununla sınırlı değil. İşte diğer tüm şartlar

100.000 TL Hibe Desteği Şartları

Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren meslek yüksek okullarından ya da lisans bölümlerinden mezun olmak aranan ilk şart olarak dikkat çekiyor.

Daha önce hibeden yararlanan kişiler ne yazık ki bu destekten faydalanamıyor.

Başvuru tarihi itibarıyla askeri görevi ya da mahkumluğu devam eden ya da denetimli serbestliği olanlar yine bu projeden faydalanamıyor.

Sigortalı çalışanlar destekten yararlanamaz.

Vergi mükellefleri destekten yararlanamaz.