Ege’nin şirin ili Manisa’da yaşayan Tufan Yılmaz, hem lezzetine hayran kaldığı hem de maddi durumunu yükseltmek adına evinin bahçesinde kurduğu istiridye mantarı serası ile Dünya’ya açılmayı hedefliyor.

Sıfırdan Zirveye Bir Başarı Öyküsü

Uzunca bir zamandır Manisa’ya bağlı Saruhan ilçesinde bir fabrika işçisi olarak çalışan Yılmaz maddi durumunu yükseltmek adına ek iş aramaya başladı. Aklına birden fazla fikir geldi ancak hangisinin daha fazla gelirini arttıracağından emin olamadı. Bu sıralarda bir arkadaşının evinde tesadüfen yediği istiridye mantarının lezzetini çok beğendi. Bir süre araştırma yaptıktan sonra ek gelir sağlamak adına evinin bahçesinde bir sera kurdu.

Tadını beğendiği istiridye mantarı üretmeye başladı, siparişlere yetişemiyor

Yaklaşık dört sene kendi imkânları ile hem yetiştirip hem de satışını yapan Yılmaz, yeni bir projenin olduğunu keşfetti. Genç Çiftçi isimli projeden destek almak için Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçti. Yaptığı başvurunun onaylanması ile birlikte işlerini daha da büyütmeye başladı. Yaklaşık 120 metrekarelik alana kurduğu seradan yılda 3 defa ürün almaya başladı.

Satışları Hızla Artmaya Başladı

Her yıl 3 defa yetiştirdiği istiridye mantarlarına yoğun bir talep olduğunu belirten Yılmaz, müşterilerin giderek arttığını şu süreçte kapasitemizden fazla ürün istenmekte olduğunu belirtti. Yaklaşık 7 yıldan beri yaptığı istiridye mantarı işinde giderek uzmanlaştığını ve artık profesyonel olarak bu sektörde olduğunu önemle belirtti.

tadini-begendigi-istiridye-mantari-uretmeye-basladi-siparislere-yetisemiyor_6518_dhaphoto1

Satışını yaptığı mantarlarla ilgili kısa bir de bilgi veren Yılmaz mantar yetiştiriciliğinin hem zor hem de zamanlı olduğunu belirtti. Her bir mantarın 25 günlük bir kuluçka süresi olduğunu sonrasında ise, kompostlara asıldığını belirtti. Kuluçka döneminden sonra ise büyümeye geçtiği bir başka aşamadan geçiyor. Tam olarak ideal boya gelene dek beklenen mantarların yaklaşık 2 ya da 3 ay gibi bir hasat süresi olduğunu aktardı.

tadini-begendigi-istiridye-mantari-uretmeye-basladi-siparislere-yetisemiyor_6518_dhaphoto4

Şu anda Türkiye genelinde birçok firmayla anlaşmalı oldukları ve halen de yoğun bir talep olduğu belirtildi. Paketleme ile ilgili tamamlanmayan çalışmaların olduğunu belirten Yılmaz, bununla ilgili araştırmalar ve hazırlıklar bittikten sonra seramızı büyüterek Dünya genelinde satış yapmayı planladıklarını belirtti.