Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de  günlük korona virüs vakası Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre 1000 kişinin altına düşmüştü ve son resmi verilere göre tablo halen 1000 kişinin altında seyrediyor. Fakat Ankara Tabipler Odası (ATO) bir iddia da bulunarak günlük vaka sayısının sadece Ankara’da günlük 1000 kişi olduğunu öne sürdü. Ankara’da ki yoğun bakım ünitelerinin de full dolduğundan dolayı bazı koronavirüs hastalarının acil servis bölümlerinde yatırıldığını söyledi.

 

“Her Oda da 2 Pozitif Hasta Yatırılmaya Başlandı”                 

ATO Tarafından yapılan açıklamada “Ankara’da kamu özel işbirliği ile işletilen bir hastane de COVİD-19 hastalarının kabul edildiği her biri yoğun bakım ünitesinin hasta kapasitesi normal koşullarda 16 iken bu yoğun bakım ünitelerine de 8’er hasta ilave edilmiş, 16 hasta kapasiteli yoğun bakım ünitelerinde 24 hastaya hizmet verilmeye başlanmıştır.” Denildi.

“Yoğun Bakım Kapasiteleri Arttırıldı”

ATO tarafından ortaya konulan iddia da “Ankara’da kamu özel işbirliği ile işletilen bir hastane de COVİD-19 hastalarının kabul edildiği her biri yoğun bakım ünitesinin hasta kapasitesi normal koşullarda 16 iken bu yoğun bakım ünitelerine de 8’er hasta ilave edilmiş, 16 hasta kapasiteli yoğun bakım ünitelerinde 24 hastaya hizmet verilmeye başlanmıştır.” Sözlerine yer verildi.

Ankara’da Covid-19 Tanısı Konan Sağlık Çalışanı Sayısı Açıklandı

ATO Ankara’da Covid-19 tanısı alan sağlık çalışanlarının sayısını da açıkladı. Verilen bilgiye göre 4 Ağustos 2020 tarihi itibariyle, Covid-19 (+) tanısı alan sağlık çalışanlarının sayısının 488’e yükseldiği bildirildi.