Engelli yardımı gibi çeşitli sosyal yardım alan vatandaşlarımıza ödenen aylığa yansıyacak zam belli oldu, sosyal yardımlara maaşın yüzde 5.75’i kadar artış geldi.

Eğitim yardımları, aile yardımları, engellilere yönelik yardımlar, özel amaçlı yardımlar, sağlık yardımları ve yabancılara yönelik yardımlar olmak üzere 6 başlık altında toplanan sosyal yardımlar için enflasyon oranına göre uygulanan artış belli oldu buna göre sosyal yardım alan bireylere ödenen aylıklar ya da ödenekler yüzde 5.75 zamlandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamını açıklamasının ardından Temmuz ayından itibaren ödenecek sosyal yardım aylıkları, ödenekleri artık mevcut tutarın toplamından yüzde 5.75 TL daha fazla olacak, muhtaç durumdaki vatandaşlara ve engellilere devlet tarafından yapılan yardımlar bu ay zamlı ödenecek.

65 Yaş Aylığı da Zamlandı

Daha önce 672 lira olan 65 yaşını doldurmuş ve yoksulluğunu belgeler ile kanıtlamış vatandaşlarımıza verilen ödenek 711 liraya yükseltildi. Bu sosyal yardımdan yaralanmak için elbette 65 yaşını doldurmuş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir veya aylık alınmaması, nafaka bağlanmamış olması veya nafaka bağlanmasının mümkün olmaması gerekiyor.

Engelli Aylığın da Yükselişe Gidildi

Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede en az yüzde 70 engelli olan 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük yoksul vatandaşlara yılın ilk yarısında aylık 805 lira yardım yapıldı. Bu tutar yılın ikinci yarısı için 851 liraya yükseltildi. Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen yüzde 40-69 oranında engelli yoksul vatandaşlara ödenen aylık yardım tutarı da 537 TL’den 567 TL’ye çıktı. 18 yaşın altında, en az yüzde 40 oranında engelli çocuğu bulunan yoksul ailelere yapılan aylık ödemeler de aynı şekilde 537 liradan 567 liraya yükseldi.