Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı sosyal medya açıklamalarından sonra insanların sormaya başladığı “sosyal medya kapatılıyor mu” endişelerine ilişkin net sayılabilecek bir açıklamada bulundu.

Gündem geçen haftalarda Cumhur Başkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle düzenlenen 138. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda sosyal medya ile yaptığı açıklamalar bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuştu Erdoğan açıklamalarında “Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Onun için de bir an önce biz bunları parlamentomuza getirip, parlamentomuzdan bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” sözlerini dile getirmişti. Sosyal medyaların tamamen kapatılmasının gündeme gelmesi ile bir çok insan paniklemiş ve gerçekten bunun olup olmayacağına dair soruları sormaya başlamıştı. Cumhurbaşkanı bu sözlerin ardından başka herhangi bir açıklama yapmadı fakat gene AK Parti kanadının yüksek mecrilerinden yapılan açıklamalar ile kısıtlamaların getirileceği söz konusu olmuştu. Fakat bugün neredeyse tüm soru işaretlerini kaldıran açıklama Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın’ dan geldi.

“Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Sosyal medyanın kapatılması diye bir plan yok ama düzenlenmesi gerektiği konusunda artık bir konsensüs oluştu. Burası ‘Gerçek hayatta suç olan sanal hayatta da suçtur’ ilkesiyle hareket edilmesi gereken bir alandır.” açıklamasını yaptı. Bu açıklamaların ardından elbette son söz Sayın Erdoğan’ da bitse de AK Parti tarafından sosyal medyanın tamamen kapatılmasına ilişki bir plan olmadığı anlaşılıyor. Fakat bu açıklamalardan sonra “düzenlenmesi gerektiği konusunda artık bir konsensüs oluştu” sözcüğüyle sosyal medya konusunda iktidar tarafından kararlı adımlar atılacağı kesinleşmiş oldu. Daha önce İletişim Bakanı Fahrettin Altun tarafından yapılan açıklamalar ile de aslında sosyal medya ya topyekûn bir yasağın söz konusu olmayacağı anlaşılıyordu. Fakat yeni düzenleme ile Twitter vb. gibi sosyal medya sitelerinin Türkiye’de ki hukuk kuralları çerçevesinde hareket etmemesi durumunda büyük yaptırımlara ve kısıtlamalara mahruz kalacağı çok açık gibi gözüküyor.