Sosyal medya ile alakalı AK Parti tarafından Meclis’e sunmak için 11 maddelik bir düzenleme hazırlanmıştı. Özellikle Twitter, İnstagram, Netflix gibi  sosyal medya platformları hakkında önemli kararlar içeren bu düzenleme hakkındaki maddeler ortaya çıktı.

AK Parti hükümetinin sosyal medyayı denetleme amacı ile bir düzenleme getireceği uzun zamandır konuşuluyordu. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen bu düzenleme açıklama sonrası daha ateşlenen bu düzenleme konusu bu hafta içerisinde sonuçlanacak gibi gözüküyor. Muhalefet kanadından bu düzenlemenin bir yasaklar silsilesi olduğu söyleniyordu özellikle twitter da bu düzenlemeyi bir yasak olarak gören bir çok vatandaş vardı. AK Parti kanadı ise bu düzenlemelerin bir Avrupa’da da olduğunu hatta 11 maddelik düzenlemenin de Almanya ekolünden esinlenildiğini söyleyerek sosyal medya ya herhangi bir yasak gelmeyeceğini açıklamıştı.

11 Maddelik Düzenleme Neler İçeriyor?

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, “Kanunda “sosyal ağ sağlayıcı” tanımı yapıyoruz. Bu sağlayıcıların Türkiye’de bir merkez oluşturmalarını istiyoruz. Soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren düzenleme yapacağız. Muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Günlük erişim 1 milyondan fazlaysa temsil olacak. Bu düzenlemenin en önemli amacı da idari olarak, hukuki olarak ve mali olarak bir muhataplık teşkil etmek. Temsilci bulundurulmaz ise 5 aşamalı yaptırım süreci var. Temsilcisi olmayan Sosyal ağ sağlayıcılara 3 aylık reklam vermeme yasağı getirilecek. Birinci önceliğimiz asla sosyal ağ sağlayıcıların kapanması değil. Kurul tarafından 10 milyon idari para cezası olacak. 30 günlük bekleme süresinden sonra bu kez de 30 milyon TL’lik bir idari para cezası daha olacak.

 

Muhtemel Maddeler;

  • 6 aylık sürede raporlama zorunlu olacak.
  • Temsilici olmayan ağa 10 milyon TL ceza verilecek.
  • Temsilcisi olmayan kurum yeni reklam yapamayacak.
  • Kişilik hakkı ihlalinde 5 milyon TL ceza uygulanacak.
  • Hak ihlalinde temsilciye başvuru mekanizması olacak.
  • Ağ sağlayıcısından zararın tanzimi istenecek.
  • Sosyal ağlarda ‘unutulma hakkı’ olacak.
  • Hukuki zeminde varlıklarını sürdürmelerini istiyoruz. Yurtdışı hesaplardan paylaşımlar için tebligat yapılacak.