Azami 15 yaş ve yukarısı için geçerli işsizlik rakamları açıklandı 2020’nin Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre işsiz sayısı azalarak 427 bin kişi geriledi. İşsiz sayısı 3 milyon 775 bin kişi olarak açıklandı.

İşsizler tüm dünyanın kanayan yarası, ulusal istihdamın boyutuna etki eden en büyük verilerden birisi elbette işsizlik rakamları, batı ekonomilerine baktığımızda büyük ekonomilerin vatandaşlarını istihdama entegre ettiklerini ve orta sınıfın yükselmesinin önünü açtıklarını görüyoruz. Özellikle 2000 bin sonrasında AK Parti iktidarının Avrupa Birliği uyum sürecine girmesiyle Türkiye batı dünyasına daha yaklaşmaya başlamış ve bu atılımın sonucunda sosyo-ekonomik bir refaha kavuşmaya başlamıştı.

Tüm bunlara rağmen maalesef son yıllarda Türkiye, İş-Kur gibi kurumlarla işçi ve işverene kolaylık sağlayıcı politikalar yürütse de istihdamı arttırmada başarılı olamamış ve işsizlik rakamlarını geriye çekememişti. Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı, bu rapora göre Türkiye’de işsizlik oranı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre 0,2 puan azalarak yüzde 12,8’e geriledi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

İşsizlik Oranı 0,4 Düştü

İşsizlik oranı nisanda bir önceki aya göre ise 0,4 puan düştü. Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1,2 puan artarak yüzde 24,4 oldu. İşsizlik oranı 15-64 yaş grubunda ise 0,2 puan azalışla yüzde 13,1 olarak gerçekleşti, işsizlik oranı yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşti.