Ekonomik zorluklar nedeniyle her yıl çok sayıda Azerbaycanlı Türkiye’ye geliyor. Yabancı bir ülkede yaşamanın zorlukları bir yana ikametgâh ve oturma izni almak da gelenler için çok ciddi bir sorun.

Gelen kişilerden birisi de 33 yaşında bir kadın olan Apsana G. Apsana G. Türkiye’de çalışmak için İstanbul İl Göç İdaresi’ne başvurarak oturma izni almak istedi. Ancak bu isteğinin karşısında ondan talep edilenler karşısında şok geçirdi.

Öncelikle kendisine Göç İdaresi’ne başvurduktan bir süre sonra isteğinin kabul edildiğine ve gelip belgelerini alması gerektiğine dair bir haber geldi. Haberle birlikte çok sevinen Apsana G. bu yüzden tekrar Göç İdaresi’ne gitti.

Aldığı Haberle Şoka Girdi!

İstanbul Göç İdaresi’ne geldikten sonra kurumda çalışan Cengiz K. ile görüşen Apsana G. aldığı haberle birlikte çok şaşırdı. Kendisine ikametgâh talebinin onaylanmadığı bildirildi ve daha sonra danışmaya gitmesi gerektiği söylendi.

Danışmaya gittiğinde ise talebinin onaylandığı ve müdürle görüşmesi gerektiği söylendi. Ama o sırada müdürün orada bulunmaması nedeniyle tekrar Cengiz K. ile görüşmek zorunda kaldı. Cengiz K. ise bu sefer kendisine telefonunu vermesini ve onu daha sonra arayacağını ve haber vereceğini söyledi.

SON DAKİKA HABERİ: Aracı tekmeledi, üzerine çıkıp zıpladı... Kimse onu sakinleştiremedi!

Bir süre sonra telefon eden Cengiz K. talebin onaylandığını ancak kendisiyle birlikte olmazsa ve de üstüne 800 lira vermezse belgeyi vermeyeeğini söyledi. Teklifi reddeden Apsana G. daha sonra da Cengiz K. tarafından defalarca arandı ve taciz edilmeye devam edildi.

Görüşmeleri Kayda Aldı!

Apsana G. sürekli telefonla rahatsız edilince görüşmeleri kayda aldı. Aldığı kayıtlarla birlikte İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu.

Savcılık dijital kayıtları inceleyince Aspana G.’nin iğrenç bir teklifle karşı karşıya olduğunu fark etti ve Cengiz K’ya görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı. Cengiz K. görevden alındı ve İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde davası görülmeye başlandı.

Açılan dava “İcbar Suretiyle İrtikâp” davası olacak ve Cengiz K’nın on yıla kadar hapsi istenecek. İstanbul İl Göç İdaresi’ndeki görevi de son bulacak olan Cengiz K.’nın ağır bir hapis cezası alması bekleniyor.