Uzun süredir Berlin ve Ankara arasında temaslar yoğun bir şekilde devam ediyordu özellikle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konu ile yakından ilgilenerek temasları sürdürüyordu ve nihayet olumlu sonuç alındı.

Türkiye için Turizm kritik derece önemli bir konu öyle ki ülkemiz yıllık tüm dünyadan neredeyse 60 milyon turist ağırlıyor, Dünya’da turist çeken ülkeler sıralamasında 6 sırada olan Türkiye, çok yüksek miktarda dövizi özellikle yaz aylarından Avrupalı dostlarımızın ülkemize gelmesi ile kazanıyor. En çok turist gelen ülkelerden birisi de elbette hem ülke halkları hem de diplomasi olarak gönül bağı olan ekonomik olarak en çok ihracat hacmimiz ülkelerden de birisi olan Almanya. Korona virüs nedeni ile Avrupa konseyi özellikle turistik seyahatler belirli önlemler almıştı, Türkiye bu kısıtlamalara maruz bırakılarak Avrupalı vatandaşların seyahatinin riskli olacağı ülkeler arasına sokulmuştu. Bunun üzerine özellikle Dışişleri Bakanlığı hızlı bir aksiyon alarak öncelikle Almanya ile kısıtlamaların kaldırılması konusunda temasa geçmişti ve sıcak sinyallerin alındığı Alman medyasında yazılmıştı. Bugün gelen haber ile ise şu anlık gayri resmi olsa da ilerleyen saatlerde resmi olarak açıklanması beklenen seyahat yasağının kalktığı bilgisi medya ya düştü.

Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’a seyahat edebilecekler

Türkiye’nin Almanya ile gerçekleştirdiği temaslar sonuç verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu seyahat kısıtlaması nedeniyle Almanya ile birçok görüşme gerçekleştirmişti ve Türkiye’nin korona virüs tehdidi altında olmadığını ifade etmişlerdi. Görüşmelerin de olumlu geçtiği belirtilmişti. Berlin ve Ankara’daki temaslar sonuç verdi. Resmi açıklamanın kısa süre içerisinde yapılması bekleniyor. Almanya’nın Türkiye’ye yönelik kaldıracağı seyahat kısıtlamasının detayları belli oldu. Alman vatandaşlar Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’a seyahat edebilecek.