İran’da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Sosyal medya da yayınlanan görüntülerde çöplerden alınan maskelerin satılmak üzere paketlendiği iddia edildi. Görüntüyü izleyenler korkuya kapıldı.

Korona virüs pandemesinden en çok yarayı alan ülkelerden birisi İran oldu. Virüsün Çin’de ilk yayıldığı sıralar bir çok ülke hızlı bir aksiyon alarak önce Wuhan kentine daha sonra Çin ve tüm dünya ya uçuşları kapatmıştı, bu süreçte Çin yönüne olan uçuşları en son kapatanlardan birisi İran olmuştu. İran hava yolunun açık olmasıyla özellikle virüsün merkezi Wuhan’dan çok fazla uçuş olmuştu bir çok analist İran’da ki hızlı korona virüs yayılımını bu karara bağlamıştı. Amerikan ambargosu ile ekonomik olarak zor günler yaşayan İran halkı için bir de virüsün getirdiği ekonomik ve sosyal sorunlar artık dayanılmayacak seviye ye geldi. Sosyal medya da yayınlanan bir video ile özellikle İran halkı korkuya kapıldı video da çöpten alının maskelerin satılmak üzere kutulandığı iddia edildi.

İran Sağlık bakanı Açıklama Yaptı

İran’da sosyal medyada yayımlanan bir görüntüde, çöplerden toplanan tek kullanımlık maskelerin bazı kişiler tarafından temizlenip tekrardan satılması için hazırlandığı konuşuluyor. İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, halkı maske kullanımına dikkat etmeleri konusunda uyararak, “Seyyar satıcılardan maske almayın. Maskelerinizi eczanelerden alın” uyarısını yaptı. Ayrıca Bakan Cihanpur maskelerin bu tür kötü amaçlar için kullanılmaması için de bir öneride bulundu yaptığı açıklamada “Maskelerin kullandıktan sonra onları nereye attığınız önemli. Maskelerin imha edilmesi için, onları tıbbi atıklar olarak değerlendirmeliyiz. Maskelerinizi tıbbi atıklara göndermeden önce onları makasla kesin” sözlerine yer verdi.