Hakkari Devlet Hastanesi aldığı karar ile siyah maske ile girişlerin yasaklandığını bildirdi.

Kullanımı ve koruyuculuğu kafalarda soru işareti yaratan siyah maskeye ilk yasak geldi, özellikle yıkanabilir olması ve cerrahi maskelere nazaran daha kullanışlı olmasıyla tercih edilen siyah maskelerin uzmanların koruyucu olamadığını söylemeleri üzerine Hakkari Devlet Hastanesince yasak geldi. Korona virüs tedbirlerinin üst düzey olduğu Hakkari’de devlet hastanesi aldığı bir karar ile koruyuculuğundan şüphe edilen siyah bez maskelere yasak getirdi.

Önlemler Sıkı

Yasak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hastanenin resmi internet sitesinden yaptıkları duyuru ve hastanenin bazı noktalarına astıkları afişlerle bu yasağın geldiğini haber verdiklerini söyledi. Hakkari Devlet Hastanesin de korona virüs tedbirleri sıkı uygulanıyor. Salonda bulunan stantta sağlık görevlileri tarafından vatandaşların ateşi ölçülüp, dezenfektan tutulduktan sonra içeri alınıyor. Hastanenin yeni aldığı karar doğrultusunda ise siyah maske ile girişlerin yasaklandığına dair vatandaşlar bilgilendirildi.

Farklı Uyarılılarda Yapılmıştı

Dermatoloji Uzmanı Doktor Hamza Aktaş, pandemi sürecinde maske kullanımının önemli olduğunu, yaz mevsiminde maske kullanımının zorlaştığına dikkat çekti. Siyah renkli maskelerin kullanılmasının sıcak havalarda kullanımının zorluğundan söz eden Aktaş, bu maskeleri kullananlara uyarılarda bulundu. Aktaş, ‘Siyah renkli kumaşlar güneş ışığını çok fazla emerler ve gereğinden fazla ısıyı kendi bünyelerinde toplarlar bu da maske altındaki derinin daha fazla ısınmasına ve tahriş olmasına yol açabilir. Maskenin üretildiği kumaşta burada çok önemli tabi üretilen kumaş çok sağlıklı bir kumaş değilse tabi o artan ısı terlemeyle beraber o kumaşın cilde temasıyla birlikte birçok reaksiyon ortaya çıkabilir. Kontakt dermatit egzama dediğimiz reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ya da önceden var olan bir egzama alevlenebilir ya da tetikleyebilir’ dedi.