KOSGEB’in girişimciliği desteklemek adına başlattığı sıfır faiz KOSGEB kredisi uygulaması yüzbinlerce insan tarafından kullanıldı. 2018 yılında başlatılan bu uygulamanın 2019 yılında başlayıp başlamayacağı ise birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki Sıfır faiz KOSGEB 2019 Destekleri ne zaman başlayacak? İşte Sıfır Faiz KOSGEB ile ilgili tüm detaylar…

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi 2019

2018 yılında başlayan Sıfır Faiz KOSGEB kredisi, toplam olarak 244.000 esnafın başvuruda bulunduğu muhteşem bir uygulama oldu. 2017 yılında bütçe olanakları kapsamında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu kredinin yalnızca 15.000 kişiye verileceğini açıklamıştı.

Toplam olarak Sıfır Faiz KOSGEB Kredisinden yararlanan kişi sayısı bu sayede 15.000 oldu. O dönemler sıfır faiz KOSGEB kredisi için belirlenen ücret 50.000 TL idi.

Dönemin başkanı Faruk Özlü bir takım müjdeler vermiş ve bu sistemin çok daha kolay bir şekilde işleyeceğini belirtmiş, TÜİK verileri göz önünde tutularak il il kota belirlemesi yapacaklarını, işletmelerin ise ölçeklerine göre sınıflandırılacağını iletmişti.

Söz konusu Sıfır Faiz KOSGEB kredisi alabilmek için bankalar tarafından kredi notu noktasında geride olmamak ve yine kara listede bulunmamak gerekiyordu. 2018 yılında başvuruda bulunan toplam 244.980 kişi arasından ilk 15.000’e girmekde bir diğer şarttı.

2018 yılı 10 Şubat tarihinde yayınlanan Sıfır Faiz Kosgeb kredisi müjdesiyle birlikte 9 banka ile karşılıklı olarak anlaşıldı ve bu aşamada yalnızca 50.000 TL faizsiz kredi desteği verildi. Faizsiz kredinin faiz bölümünü KOSGEB karşıladı ve ana para ödemesini krediyi alanlar yaptı.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi Detayları

Sıfır faiz KOSGEB kredisi detayları ve ödeme planı aşağıdaki gibidir:

-> İlk 1 Yıl Boyunca Ödeme Yok

-> Ödemeler her 3 aydan 3 aya ödenecek şekilde 3 yılda ödeniyor.

-> Teminat ihtiyacı olanlar ise KGF Esnaf kredisine başvuru yapabiliyor.

2018 yılı içerisinde yarım milyona yakın esnaf KOSGEB Sıfır Faiz kredisi için başvuru yaptı ve Bakanlık 461.167 esnafa toplam olarak 11.000.000.000 TL kredi ödemesi yaptı. Fakat her ne kadar KOSGEB söz konusu desteği vereceğini söylese de, bu kredi için bankalarla anlaşma yapılacağı için banka tarafından sunulan “kredi notu, kara liste v.s.” şartlarında taşınması gerekiyordu. Eğer Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi 2019 yılında da uygulamaya alınırsa, yine aynı şartlar sunulacak.

Bankaların Sıfır Faiz KOSGEB kredisi için onay alan esnafların birçoğunu daha önce başına gelen borç ödeyememe, ipotek ve hacizlik durumlar sebebiyle reddetti. Yine bunun yanı sıra ev ya da araba ipoteği isteği de olduğu bildirildi.

2018 yılı içerisinde Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi için başvuru kanalı için özel bir alan adı kurulmuştu. BURAYA TIKLAYARAK söz konusu alan adına ulaşabilirsiniz. Fakat şuanda böyle bir uygulama olmaması sebebiyle alan adına erişim sağlayamazsınız. Eğer Sıfır Faiz KOSGEB Kredisi tekrar başlayacak olursa bu durumda aynı alan adı üzerinden başvuru alınacaktır.

Esnafa Faizsiz Kredi Detayları – Ne Zaman Başlayacak?

2018 yılında 400.000’den fazla esnafın Sıfır Faizli KOSGEB kredisi için hak kazandığı, fakat krediye başvuruda bulunan esnaf sayısının ne kadar olduğu bilinmiyor. çünkü başvuruların büyük bölümü banka tarafından reddedilmiş durumda.  Esnafa faizsiz kredinin ne zaman başlayacağı tam olarak bilinmiyor.

Sıfır faiz KOSGEB kredisi uygulanmaya alındığında detaylar şu şekilde olacak:

 • Daha önce KOSGEB kredisinden ve hibesinden yararlanan 15.000 kişi hariç tutulacak.
 • 2018 yılında 50.000 TL Sıfır faiz KOSGEB kredisi alanlar hariç tutulacak.
 • Geçtiğimiz tüm sıfır faiz KOSGEB kredilerine başvuruda bulunup ardından ön onay alan esnaflardan, kredi notları ya da sicil sebebiyle bankalardan ret yanıtı alanlar tekrardan başvuru yapabilecek.
 • Kredi sicil affı yasasıyla birlikte bankalara olan temerrüte düşen borçlarını ödeyen, yapılandıran esnaflarında faizsiz kredi almaları söz konusu olabilir.

KOSGEB Destekleri 2019

KOSGEB Sıfır Faiz Kredi desteği eskisi kadar kapsamlı olmasa da güncel olarak uygulama kapsamına alınan 14 destek arasında yer almaktadır. KOSGEB destekleriyle ilgili her türlü bilgiye BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Söz konusu KOSGEB desteklerinin birçok amacı bulunuyor. Bu amaçlardan öne çıkanlar ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Firmaların ve bu vesileyle devletin uluslararası arenada rekabet etme gücünün sağlanması,
 • Esnafların işyerlerinde daha çok eleman çalıştırmaları ve işsizliğin azaltılması,
 • Paraya ihtiyacı olan esnafların Devlet tarafından desteklenmesi

olarak ön plana çıkıyor. Bu amaçlar doğrultusunda sunduğu projeyle %100 güven sağlayan esnaflar ya da girişimciler KOSGEB desteklerinden faydalanabiliyorlar.

KOSGEB Sıfır faizli kredi desteği, 2008 yılı itibarıyla Türkiye’de yer alan hemen hemen tüm bankalar tarafından sunulmaya başlamıştır. Daha önce sadece devlet bankalarından alınabiliyordu. KOSGEB Sıfır faizli kredi desteği 50.000 TL olarak verilmişti ve çok sayıda kişiye can suyu oluştu.

KOSGEB Sıfır Faiz Kredi Desteği Şartları

KOSGEB sıfır faiz kredi desteğinin bir takım şartları bulunuyor. Maksimum tutar, en fazla vadeleme süresi, kimlerin alamayacağı açıklama bölümünde açık açık belirtilmiş ve bu kapsamda kimsenin kafasında soru işareti kalmamıştır. Peki KOSGEB Sıfır Faiz Kredi şartları neler? İşte tüm detaylar…

 • KOSGEB Sıfır Faiz kredi desteği alabilmek için ilk olarak işletme başına 300.000 TL’yi geçmeyecek bir plan yapılabilir.
 • En fazla 4 yıl süreyle vadelendirme yapılabilir. Bunun açıklaması ise 1 yıl ödeme yok. Geri kalan 3 yılda ise 3’er aylık ödeme periyotlarıyla ödeme yapılır.
 • Yasaklı olan hiçbir KOBİ sıfır faiz kredi desteği alamaz.

Sıfır Faiz KOSGEB kredileri için başvurular açıldığı takdirde, KOSGEB her ne kadar onay verse de banka kişiyi inceleyip kredi onayı vermezse ne yazık ki destek alınamıyor. Bu sebepten dolayı Sıfır faiz KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak kişiler endişe duyuyor.

KOSGEB Desteklerinden Nasıl Yararlanılır? – Taktikler

Sıfır faiz KOSGEB kredisi ve diğer tüm bankalarla ortak verilen desteklerden yararlanmak isteyenler için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir. KOSGEB’den onay alsanız da bankadan alamadığınız takdirde ne yazık ki destekden faydalanamazsınız.

 • KOSGEB’e önceden kayıt yaptırmamışsanız, zaman geçmeden hemen kaydınızı yaparak KOSGEB beyannamesi oluşturmalıdır. Aksi takdirde hiçbir KOSGEB desteğinden faydalanamaz.
 • Eğer KOSGEB’e daha önceden kayıt olmuşsanız belirli periyotlarla beyanname güncellemesi yapmanız gerkemektedir.
 • Ödenmemiş, geciktirilmiş borç veya haciz gibi durumlar sebebiyle bankanın kara listesine alınmışsanız, bu borcu ödeyip ardından kara listeden adını sildirmeniz gerekiyor. Belki de en önemli adım bu. Aksi takdirde çok zor.

Sıfır Faiz KOSGEB Desteği Kesin Verilecek mi?

Konuyla ilgili herhangi bir açıklama bulunmuyor. Fakat yapılan yorumlar söz konusu desteğin tekrardan geleceği yönünde.  Fakat ortada herhangi bir kesinlik bulunmuyor. Bu sebepten dolayı hiçbir girişimci ya da esnafında KOSGEB tarafından sunulacak olan Sıfır Faiz KOSGEB Desteği ya da hiçbir KOSGEB desteğine umut bağlayarak girişim yapmaması gerekiyor. Çünkü gelebilirde, gelmeyebilirde. Bu yüzden ana sermaye içerisine Sıfır Faiz KOSGEB desteğini katmamak mantıklı olacaktır.