Ekonomiyi canlandırma amacıyla düşürülen faiz oranları sonrası  vatandaşlar ÖTV indirimi gelip gelmeyeceği konusunda araştırma yapmaya başladı. İnternet üzerinden sıfır araç almak isteyen vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Peki sıfır araçlarda ÖTV indirimi olacak mı?

Bankaların faiz oranlarını düşürmesiyle 2020 ÖTV indirimi gelip gelmeyeceği merak konusu oldu

Kamu bankalarının 2. El otomobil alacak bireyler için kredi faiz oranlarını düşürmesiyle otomobil piyasasında satışlar canlanmıştı. OYDER başkanı Murat Şahsuvaroğlu konu hakkında merak edilenler hakkında cevaplar verdi. Şahsuvaroğlu açıklamasında , “Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz.” İfadelerini kullandı.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu faiz indirimi hakkında olumlu bir imaj çizerek “Türkiye Cumhuriyeti otomotiv tarihinde ikinci eli destekleyen böyle bir faiz kampanyası görmedik. Dolayısıyla yapanların eline, emeğine sağlık. Bunlar sektörü ve bizleri motive eder ve işleri hızlıca toparlarız diye ümit ediyorum.” diyerek kampanya ya sözlü desteğini sundu.

Kamu bankaları 1 Haziran itibari ile kontrollü sosyal hayata geçiş ile Sosyal Destek Paketi adı altında vatandaşlara özellikle Taşıt ve Tatil harcamalarında işine yarayacak uygun faizli finansman desteği sunmuştu.