Korona virüs sebebi ile bütün dünya da ekonomik problemler yaşanıyor, elbette iç piyasalarda ülkemizde de virüsün getirdiği ciddi ekonomik problemler var. Virüsün ekonomik etkilerini vatandaşın üzerinden kaldırmayı hedefleyen yardım paketlerinden bir tanesi de, kira ödemesinde zorlanan vatandaşlarımız için geldi. Bu yardıma ilişkin gerekli şartları sağlayan vatandaşlarımıza 960 TL kira yardımı sunulacak.


Pandemi sebebi ile bir çok insan işinden oldu ya da gelirinde düşüşler yaşandı. Özellikle kira da oturan vatandaşlarımız  bu süreçte zorluklar çekiyor ve ödemelerinde zorlanıyor. Sizde kira ödemesinde zorluk yaşayan vatandaşlardansanız başvurmanız halinde eğer şartları yerine getiriyorsanız 960 TL değerinde kira yardımını alabilirsiniz, üstelik başvuruları E-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Kira Yardımı Alabilirim?

Kira yardım destek alternatiflerinden yararlanmak için kişilerden beklenen şartlar da yer alıyor. Bu şartlara uyan kişiler adına kira yardım ödemesi de her ay yapılacak. İşte kira yardımı yapılacak kişilerin uyması gereken şartlar.

 

  • TC vatandaşı olarak yer almak
  • Düzenli ya da sigortalı bir işinin olmaması
  • Herhangi bir geliri bulunmaması
  • Hane içine düşen gelir miktarının yoksulluk sınırı altında kalması. Yoksulluk sınırı ise hane içerisine gelen gelirin kişi başına düşen ücretin asgari ücretin üçte birinin altında olması ile belirlenir. Bunu yoksulluk sınırı gelir testi yapılarak belirlemesi de yapılıyor.
  • Emekli – dul – yetim aylığı almıyor olmak
  • Kişilerim üzerinde ev – araba – taşınmaz gibi herhangi bir gayrimenkul yer almıyor olması gerekir.

Bu şartlara uyan kişiler adına başvuru yapmaları durumunun ardından 960 TL değerinde kira yardımı sunulacaktır. Bunun için ise e-devlet üzerinde kişilerin başvuru yapması ve açıklanana kadar da sonuçları kontrol etmesi gerekir. Ardından bir rahatlama da olsa kiracılar için sunulacaktır.