Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ayasofya Cami’nin açılmasından bu yana gelen Hilafet ve Atatürk’e hakaret tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Cami ibadete açılarak, içerisinde Cumhurbaşkanının da bulunduğu bir çok devlet büyüğü ile ilk Cuma Namazı kılınmıştı. Sarıklı binlerce kişi polis barikatlarını aşarak Ayasofya’ya koşmuş ve tekbir getirerek bu açılışı kendi inançlarınca kutlamışlardı. Bu görüntülerin sosyal medya da paylaşılması ile twitter üzerinde çok hararetli tartışmalar yaşandı bazı insanlar Türkiye’ye hilafet mi geliyor sorularını sordular. Cuma namazı sırasında Hutbeye çıkarak Vaaz veren Diyanet İşleri Başkanı Ayasofya Caminin, müzeye dönüştürülmesi ile ilgili “Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” sözleri Atatürk’e hakaret olarak algılanmış ve sosyal medya da büyük tepki ile karşılanmıştı. Bugün, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bu tartışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Atatürk’e Dil Uzatılması Söz Konusu Değildir”

Kalın katıldığı televizyon programında konu ile ilgili soru yöneltilince “Ali Erbaş hocanın hutbesinde Atatürk’e dil uzatılması söz konusu değil. Atatürk vakfiyeyi kaldırmış birisi değil. Dönemin şartlarında müze olarak kullanılması için bir karar verilmiş. Tekrar camiye dönüştürülmesiyle ilgili araya bir süre girmiş. Burada ‘Atatürk’e lanet okudu’ demek iyi niyetli olmaz. Müzeye çevrildikten sonra da Ayasofya korunmaya devam etmiş, bir müze olarak korunmuş. Burada biz de böyle bir şeyi asla kabullenmeyiz. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin banisidir. Ona bırakın Ayasofya gibi bir yerde, herhangi bir yerde lanet okunmasını doğru kabul etmeyiz.” Açıklamalarında bulundu.

Kalın, Hilafet Tartışmaları Hakkında Konuştu

“Bura üzerinden bir rejim tartışması başlatmak suni bir gündemdir. Türkiye’nin böyle bir gündemi yok. Bizim amacımız halkın demokratik iradesine dayalı tam bağımsız, 2023’te Türkiye’yi olması gereken yere getirmek olmalıdır. Bunlar suni tartışmalardır. ‘Atatürk’e dil uzatıldı’ demek, ‘hilafete gidelim’ demek, bu başarıyı gölgelemek olur. Hayırlı bir iş yapıldı, bizi buluşturan bir sembol olsun Ayasofya. Ne Atatürk’le ilgili tartışmalar, böyle bir kastın olmadığının görülmesi lazım. Hilafet tartışması yersiz, lüzumsuz bir tartışmadır. İlmi, dini, siyasi olarak da tartışmanın zemini bu değildir.”