Çeşitli şarları yerine getiremediği için emekli olamayan vatandaşlara, SGK bazı durumlarda kolaylık sağlayabiliyor. Sosyal bir anlayışla olaya yaklaşan devlet bazı durumlarda gerekli şartlar ve üretler ödendiği zaman kişilerin emekliliğinin önünü açıyor.


5 Milyon Kişi!

Vatandaşların erkenden emekli olmak için bir takım şartlara uygun olmaları gerekir. Emekli olmasına kısa bir süre kalan kişiler ise; artık yeni yasa nedeni ile geri kalan süreyi beklemek zorunda kalmıyor. Yaşını tamamlama ve emekli olma hayali kuran milyonlarca kişi; geçmiş zamanlarda çalışmadığı dönemler için ödeme yapabilirler.

Şartlara uyan kişiler; doğum borçlanması ya da askerlik borçlanması avantajlarından yararlanarak erkenden emekli olabilirler. Bu sayede 1 yıldan daha fazla bir süre içerisinde emekli olabilirsiniz. Erkenden emekli olabilmek için, aşağıdaki şartlara uygun olmanız gerekmektedir.

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması, doğum yaptığı için çalışamayan kadınların geriye dönük primlerini ödemesine olanak tanıyan bir yasadır. Bu sayede kadın doğum yaptığı zamanlarda ödenmeyen primlerini ödeyerek; erkenden emekli olabilirler. Yapılan düzenleme çerçevesinde, doğum yapan kadınlar sigortadan sonra üç çocuk için borçlanma yaparak; 2760 gün prim kazanabilir. Bu süre de tam olarak 6 yıla tekabül etmektedir. Kişinin yaş ve yıl şartları tamamsa, 6 yıl daha beklemeden emekli olabilmektedir.

Askerlik Borçlanması ile Erken Emekli Ol!

Birinin emekli olma süresi, ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başladığı güne göre belirlenir. Bu sebeple, çalışma hayatında sigortalılığın bir günü bile önemlidir. Askerlik görevinde, vatandaşların sigorta primleri yatırılmadığı için, normalden daha geç emekli olabilirler. Erkek sigortalılar, er ya da erbaş olarak askerde geçirdikleri süre için borçlanabilirler.

Askerlik borçlanması yapacak kişi, borçlanacağı sürelerce prim tutarını kendi belirleyebilir. 2020 yılı için askerlik borçlanması yapacak kişinin, günlük ödemesi gereken tutar 31 TL’dir. Yani, 400 gün askerlik borçlanması yapan biri, 12.556 TL ödeyerek askerlik borcunu tamamlayabilir.

Eksik yatırılan günlerin ödemesi tamamlanacağı için, kişi direkt olarak yaşı ve günü gelmişse emekli olabilir.