SGK’dan Emekli Olamayan Vatandaşlar İçin Açıklama Geldi


Bazı vatandaşlar emekli olmak hayali kurarken karşılarına geçmişte yanlış yaptığı ya da durumları el vermediği için gerçekleştiremedikleri birkaç problem çıkıyor ve emeklilik hayalleri böylelikle suya düşüyor. Fakat unutulmaması gereken bir konu var SGK bu durumda olan vatandaşların emekli olmasının önünü açacak seçenekleri zaman zaman sunuyor. Toplu para ödemesi de SGK’nın emekli olmak isteyen vatandaşlar için sunduğu yöntemlerden bir tanesi elbette bunun içinde bazı şartları yerine getirmek gerekiyor.

SGK’dan emekli olamayan vatandaşlar için de beklenen müjdeli haber geldi. Toplu para ödeme fırsatları vatandaşların yüzünü güldürecek. İşte merak edilen tüm detaylar. Emekli olamayan vatandaşlar toplu ödeme alarak bekledikleri hakka kavuşacaklar. Peki ne gibi şartlar gerekiyor? SGK kurumlarına başvuru yapan kişiler yıllar boyu her ne kadar emekli olmak adına prim ödemiş ama emekli olamamış olsalar bile verilen paraları geri alabilecekle

SGK Para İadesi Detayları

Günümüzde milyonlarca emekli olmak adına yer alan vatandaş tek bir şartı bile yerine getiremese emekli olamıyor. Fakat yıllar boyunca prim ödemesine devam ediyor. Bu anlarda SGK içerisine başvuru yaparak tekrar ödenen ücretleri alma hakları bulunuyor. Toplu para iadesi alma şartları ise belirlendi. İşte dikkat edilmesi gereken şartlar;

  • 4A sigortalı olan kişiler ya da 4B bağkurlu olan kişilerin çalışmıyor olması gerekir.
  • SGK kurumlarından dul ya da yetim aylığı almamak
  • Sigortalı çalışan kişilerin prim ödeme miktarı, esas kazancına eş değer olmayan kişiler
  • Kadınlarda 20 sene, erkeklerde ise 25 sene şart durumlarına bağlı olan kişiler toplu ödemek adına başvuru yapabilecektir.

Şartlar


 

SGK dan para iadesi almak isteyen vatandaşlar belirli olan şartları yerine getirmesi gerekir. Her ne kadar emekli olabilmek adına yıllarca prim ödemesi yapmış olsalar bile gerekli şartlardan bir tanesi bile eksik olsa kişiler emekli olamıyor. Bu süreçlerde toplu ödeme almak için SGK kurumlarına gidilerek başvuru yapılması gerekir. Ödeme almak isteyen vatandaşlar bu anlarda doğum – yurt dışı borçlanması ya da askerlik borçlanması için ödeme alamayacaklarını bilmesi gerekir.