Özellikle içerisinde bulunduğumuz süreçte vatandaşın ihtiyaçları sürekli olarak artıyor. Korona virüs pandemisin ekonomik zararlarından ötürü bir çok kişi işsiz kaldı, bir çok iş yeri kepenk kapattı ve bazı vatandaşlar kirasını dahi ödeyemeyecek noktaya geldi.

Hal böyle olunca vatandaşlar devletin vatandaşlara sunmuş olduğu sosyal destek çerçevesinde nakit yardımlarını yakından takip etmeye başladı. Yıllardır süre gelen bir çok devlet desteği olmasına karşın vatandaşlarımız bunlardan haberdar değildi bu desteklerden birisini daha sizlere duyurmak istedik.

Sosyal Güvenlik Kurumu, yapmış olduğu açıklamasında, vatandaşlara cenaze destek ödemesi vereceğini duyurdu. Sigortalı vatandaşların hayatını kaybetmesi durumunda, yakınlarına tek seferlik 801 TL’lik destek veriliyor. Bu ödemeden yararlanmak isteyen vatandaşların en geç 5 yıl içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru şartları ve detaylar şu şekilde SGK’nın vermiş olduğu destek ödemesi, her geçen yıl zamlanıyor. Geçtiğimiz yıla göre zamanlana ödeme bu yıl 801 TL ödeme olarak veriliyor. Peki, bu ödemeyi kimler alabilir?

Nedir Bu Destek Ödemesi?

Bu ödemeden yararlanmak isteyen vatandaşların en geç 5 yıl içerisinde başvuruda bulunmak gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan ve 5 yıl içerisinde başvuran vatandaşlara ayık 801 TL nakit destek veriliyor. Geçen yıl verilen 716 TL’lik cenaze destek ödeneği, bu yıl 801 TL’ye çıkartıldı. SGK, konuyla ilgili, şu bilgilendirmeyi yaptı: “Cenaze ödeneği tutarı her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, “2020 yılı cenaze ödeneği miktarı 801,00 TL’dir”

Peki Kimler Faydalanabiliyor?

SGK tarafından verilen bu ödemeye kimlerin başvurabileceği merak konusu oldu. Ödemeden yararlanmak isteyenlerin bir takım şartları taşıması gerekiyor. Ödemeler için başvuru şartları şu şekilde ifade edildi:

  • İş kazası ya da herhangi bir meslek hastalığı sonucunda,
  • Sürekli iş göremezlik, yaşlılık ağlığı ya da malullük geliri alınırken,
  • Kişinin kendisi için en az 360 gün boyunca malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı sigorta primi bildirilen vefat eden kişinin hak sahiplerine verilmektedir.

Cenaze Destek Ödemesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Cenaze destek ödeneğinde verilen bu yardımı alabilmek için şu kişilerin başvuruda bulunması gerekiyor:

  • İlk hak sahibi olan: Hayatını kaybeden kişinin nikahlı eşi
  • İkinci hak sahibi olan: Kişinin çocukları
  • Üçüncü hak sahibi olan: Vefat eden kişinin çocukları ya da eşi yoksa anne ve babası
  • Dördüncü hak sahibi olan: Kişinin anne, baba, çocuk ve eşi yoksa o zaman talep ettikleri durumda, kişinin kardeşleri ödemeyi alabilir.

Başvuru Kanalları Nedir?

Cenaze destek ödeneğinden yararlanmak için yukarıda belirtilen hak sahiplerinin kişinin ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne direkt olarak başvuruda bulunması gerekiyor. Sigortalı olan kişinin vefat tarihi nüfus kütüğünde mevcut değilse, düzenlenen ölüm belgesiyle de başvurmak mümkün.