Üniversitelere giriş için artık yeni sistem olan YKS sınavına geçilmiş durumda. 2017’den itibaren YKS sınavıyla alımlar devam ediyor. Geçmiş yıllara göre sınavların kolay olduğunu ifade eden öğrenciler ise şu günlerde üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla birlikte yeni okullarına başlayacağı günleri bekliyor.

2019 yılında Sağlık Meslek Lisesi bölümleri, sağlık lisesi mezunlarının ne olacağı en çok merak edilen konulardan birisi olarak öne çıkıyor. Sağlık meslek liselerinin birçok avantajı bulunuyor. Yine bu avantajlar kadar dezavantajları da bulunuyor. Daha önceki yıllarda sıkça rastlanan uygulamalardan olan sağlık meslek lisesi mezunlarının direkt olarak sınavsız 2 yıllık bölüm okuyabilmesi oldukça cazip kılıyordu.

Sağlık Meslek Liseleri (Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi – Sağlık Bölümü)

Meslek Liseleri, bundan 6-7 yıl önce herhangi bir Anadolu veya Fen lisesine yerleşemeyen düşük puanlı öğrenciler tarafından tercih edilen diğer liselere göre bir tık alt kalitede eğitim veren liseler olarak bilinirdi. Fakat artık bu liselere herkes gidebiliyor. Özellikle sağlık meslek liselerinden mezun olanlar oldukça avantajlı olduğu için sıkça tercih ediliyor.

Sağlık Meslek Liseleri, Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Endüstri Meslek Liseleri ve çok daha fazlasında 9.sınıf öğreniminde Türkiye genelinde herkese aynı müfredatta eğitim veriliyor. Bundan dolayı meslek lisesi öğrencileri 10.sınıfta alan / dal seçimi yaparak sağlık veya diğer konulara yöneliyorlar.

Sağlık Meslek Liseleri de diğer tüm liselerde olduğu gibi 4 yıllık eğitim süresi sonunda mezuniyet hakkı tanıyan bir lise türüdür. Lise 4. sınıf yani 12. sınıfa geçen öğrenciler, sağlık ocağı ve diğer sağlık kurumlarının tamamında “staj” yapmak zorundadır. Haftanın 3 günü staj, 2 günü ise okulda eğitim görürler.

12. sınıfta herhangi bir sağlık kuruluşunda staj gören Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, staj için aylık ücret alırlar. Bu ücret ise asgari ücretin 1/3’i kadardır. Türkiye’de şuanda hem özel hem de devlet olmak üzere toplam olarak 507 sağlık meslek lisesi bulunuyor.

Sağlık Meslek Lisesi mezunu olan öğrenciler ise Lise sonrası KPSS – Ortaöğretim sınavına girerek, devlet hastanelerine, sağlık ocaklarına ve birçok devlet kurumuna atanabilirler. Bunun yanı sıra dilerlerse özel sektörde çalışabilirler. Fakat özel sektörde alacakları maaş oldukça az olacaktır.

Sağlık Meslek Liseleri bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı oldukça avantajlıdır. Yine lise sonrası okulu bırakmak istemeyip, üniversite eğitimi arzusunda olanlar da 4 yıllık ve 2 yıllık sağlık fakültelerini tercih edebilirler. İşte Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının yönelebileceği üniversite bölümleri:

 1. Acil Tıp Teknisyenliği (ATT)
 2. Hemşirelik
 3. Ortopedi Teknisyenliği
 4. Radyoloji Teknisyenliği
 5. Laboratuvar Teknisyenliği
 6. Anestezi Teknisyenliği
 7. Çevre Sağlığı Teknisyenliği
 8. Tıbbi Sekreterlik
 9. Diş Protez Teknisyenliği

Sağlık Meslek Lisesi Avantajları 2019 | Ne Gibi Avantajları Var?

Ebeveynler işsizliğin giderek artış gösterdiği Türkiye’de çocuklarının artık geleceğini garanti altına almak istiyor. Bu sebepten dolayı sağlık meslek liselerine oldukça avantajlı gözle bakıyorlar. Sağlık Meslek Lisesi avantajları saymakla bitmez. Fakat avantajı olduğu kadar, dezavantajı da bulunmaktadır.

 1. Günümüzde Üniversiteye geçişlerde ek puan uygulaması hala devam ediyor. Bu sebepten dolayı sağlık meslek lisesi mezunları eğer üniversite tercihleri kendi alanlarında yapmak isterlerse ek puan alıyorlar. Aynı zamanda bir yıl mezuna bırakan ve diğer yıl sınava giren “mezun” sınıfında olan öğrencilerde bu puana sahip olabiliyor. Fakat burada en önemli konu okula ne zaman kayıt olunduğudur. Eğer 30 Mart 2012 tarihi öncesinde kayıt yapılmışsa merkezi sınav puanlarının yanında aynı zamanda okul puanı eklemesi yapılacak. Eğer söz konusu tarihten sonra kayıt yapılmışsa ne yazık ki bu puan avantajından fayda sağlanamayacak.
 2. Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan öğrenciler işyeri açma belgesine sahip olabilirler. Yine bu belgeyle birlikte kendilerinin sahip olduğu bir sağlık işletmesi kurma hakkı doğar.
 3. Lise eğitimi tamamlandıktan sonra Üniversitede eğitim görmek istemeyen öğrenciler de iş imkanı oluşturabilirler. Sağlık sektörü, bilgi gerektiren bir sektör olduğudnan dolayı, işsizliğin en yoğun yaşandığı yerlerde bile iş bulma imkanı bulunmaktadır.
 4. Devlet kurumlarına atama olmadığı takdirde Türkiye’de yer alan yüzbinlerce hastanede çalışabilirler.
 5. Üniversite eğitimlerinde dilediği gibi bölüm değişikliği yapıp, kendini farklı bölüme yönlendirerek uzmanlık alanını değiştirebilirler. Bunun için puan kırılmaz.
 6. Sağlık Meslek Liselerinin en önemli avantajlarından birisi ise staj olmaktadır. Bu sayede okulda öğrendikleri bilgileri uygulamalı olarak öğrenme fırsatı yakalarlar. Hastanelerde, sağlık ocaklarında çalışarak tecrübe sahibi olurlar. Hem de doktor, hemşire, ATT kadrosuyla sürekli iç içe oldukları için mesleklerle ilgili daha iyi bilgi sahibi olabilirler.
 7. Staj sayesinde 12. sınıfta çalışma ortamını görmüş, adapte olmuş ve iş disiplinine kendini alıştırmış olur. Bu sebepten dolayı iş hayatına atıldığında tecrübeli olduğu için herhangi bir uyum sorunuyla karşı karşıya kalmaz.

Sağlık Meslek Lisesi Dezavantajları 2019 | Ne Gibi Dezavantajları Var?

 1. Sağlık Meslek Liseleri avantajlarına baktığımızda her ne kadar iş garanti eden bir bölüm olsa da, iş hayatları oldukça yorucu ve tempolu bir şekilde devam etmektedir. Çoğunlukla nöbetler bulunmaktadır. Bu da “esnek çalışma saati” adı altında +13 – 14 saat bazen 24 saat çalışma demektir.
 2. Aynı zamanda sağlık meslek lisesi tercihinde bulunarak geleceğini bu yönde şekillendirmek isteyen öğrenciler Anadolu Liselerinde görülen genel dersler yerine meslek derslerini gördükleri için diğer derslere ağırlık veremezler. Bu sebepten dolayı üniversite sınavında çakılabilirler. Bu da sağlık yerine üniversite seçimini farklı bir bölüm yapmak isteyenler için neredeyse imkansız demektir.
 3. Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerine 12. sınıfta oldukça büyük yük binmektedir. Haftada 3 gün staj, 2 gün okul ve üniversite sınavına hazırlık süreci öğrencileri oldukça yormaktadır. Hem okul sınavları, hem staj başarısı hem de üniversite sınavı kaygısı çoğu öğrenciyi meslekten soğutabilir.

Sağlık Meslek Lisesi Bölümleri

Sağlık Meslek Lisesi çıkışlı olanların üniversitede tercih edebileceği onlarca farklı bölüm bulunmaktadır.  Yaklaşık olarak 44 farklı bölüm tercihi yaparak sağlık alanında ilerleyebilir ve üniversite eğitimiyle birlikte uzman bir hal alabilir. İşte sağlık meslek lisesi bölümlerinin tamamı:

Sağlık Lisesi Mezunları Ne Olabilir?

Türkiye’de bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce herhangi bir meslek lisesinden çıkan öğrencinin kendi alanı dışında üniversite eğitimi alması mümkün değildi. Kat sayı isimli uygulamayla birlikte, farklı bir bölüm tercih edildiği takdirde puan kesiliyordu. Buda diğer tercih yapan öğrencilerin oldukça gerisine atıyordu.

Fakat günümüzde kat sayı uygulaması tamamıyla kaldırılmış olup tüm liseler eşit tutulmaya başlandı. Buda Sağlık Lisesi mezunları başta olmak üzere onlarca meslek lisesi mezunu için muhteşem bir haber oldu. Bu sayede farklı bölüm tercihi de yapılabilecekti.

Peki Sağlık Meslek Lisesi Mezunları ne olabilir? Sağlık meslek lisesi mezunları bir üst başlıkta belirttiğimiz tüm bölümleri tercih ederek “sağlık alanında” uzmanlaşabilir. Eğer sağlık alanında çalışmak istemiyorsa, A’dan Z’ye istediği her bölüme gidebilir. Puanının yeterli olması bu konuda yeterli olacaktır. Yani sağlık lisesi çıkışlılar yalnızca sağlık bölümleri okuyabilir diye bir şart bulunmuyor. Sağlık Lisesi çıkışlı birisi puanı yettiği takdirde mühendislik, hukuk v.s. okuyabilir.

Sağlık Meslek Lisesi 2 Yıllık Geçiş 2019

Bir diğer merak edilen konu ise sağlık meslek lisesi 2 yıllık geçiş oluyor. Türkiye’de eğitim sistemi hemen hemen her dönem değiştiriliyor. Bundan dolayı sürekli olarak sistem takibi yapmak faydanıza olacaktır.

Sağlık Meslek Lisesi 2 yıllık geçiş 2019 yılı itibarıyla tamamen kaldırıldı. Yani sınava girmeden hiçbir şekilde direkt 2 yıllığa geçiş imkanı bulunmuyor. Önceden öğrenciler sınava girmeden direkt olarak “Meslek Yüksekokulu” adındaki okullarda öğretim görebiliyordu. Fakat artık böyle bir uygulama bulunmuyor.

Artık Sağlık Meslek Lisesi mezunları, aynı Anadolu Lisesi, Çok Programlı Lise, Fen Lisesi gibi birçok lise gibi sınavla geçiş yapmak zorunda. Yani sınava girmeden hiçbir yükseköğretim kurumuna yerleşemez.

Sağlık Meslek Liseleri yıllardan beri gelecek vaadeden iş garantisi olan liseler olarak öne çıkmaktadır. Eğer insanlarla uğraşmayı seviyor, iletişim becerinizin yüksek olduğuna kanaat getiriyor ve soğuk kanlı olduğunuzu biliyorsanız, çünkü kan alacaksanız, v.s. v.s. insanlar üzerinde kan göreceğiniz birçok uygulama olacak. Bu durumda sağlık meslek lisesi tercihinde bulunabilirsiniz.