Sağlık Bakanlığı normalleşme süreci ile ilgili Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberini güncelledi. Buna göre, pandemi dönemi boyunca sağlık çalışanları, zorunlu olmadıkça yüksek riskli bölgelere seyahat etmeyecek.

Mart ayının başlarında Türkiye’de ilk korona virüs vakası tespit edilmesiyle beraber Sağlık Bakanlığı çeşitli adımları hemen başlatmış ve olumlu bir süreç yürütme içerisine girmişti elbette bu sürecin ağırlığını sırtlayan kahraman sağlık çalışanları oldu. Çoğu zaman yurdun farklı bölgelerinde sert tepkiler hatta darplarla dahi karşı karşıya kalan sağlık çalışanlarının değerini pandemi süreci ile toplumumuz daha iyi anladı. Hatta virüsün pik yaptığı süreçte özellikle karantina dönemlerinde sağlık çalışanlarına moral verilmesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın öncülük ettiği ışık yakıp söndürme etkinliklerine vatandaşlarımız yoğun ilgi ile katıldı. Bildiğimiz üzere yurt genelinde 1 Haziran itibari ile normalleşme süreci başladı ve sağlık çalışanları için Bakanlık yeni aksiyonlar aldı.

Normalleşme Döneminde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi Güncellenecek

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ‘Normalleşme Döneminde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi’ güncellenerek, ‘Covid-19 kapsamında E2 ve E3 grubu ilçe devlet hastanelerinde (entegre hastane) alınması gereken önlemler’, ‘Covid-19 kapsamında ilçe sağlık müdürlükleri, toplum sağlığı merkezleri ve bağlı kuruluşlarında alınması gereken önlemler’, ‘Covid-19 kapsamında sağlıklı hayat merkezlerinde alınması gereken önlemler’ başlıkları eklendi.

Seyahat Kısıtlaması Geliyor

Buna göre, entegre hastanelerde, koronavirüs pandemisi sırasında verilen eğitimler güncellenerek sürdürülecek. Eğitimler mümkünse çevrimiçi (online) yapılacak, kayıt altına alınacak ve Sağlık Bakanlığı materyallerine uygun olacak. Hastane aciline başvuran hastalar için gerekli tedbirler alınarak yoğunluk oluşması engellenecek. Bekleme alanlarındaki gazete, dergi, broşür, kalem ve kitap gibi eşyalar kaldırılacak. Hastane bünyesinde hizmet sunan diş polikliniğine/uzman aile hekimi polikliniğine başvuran hastalar genel alanlarda kalabalık oluşturmaması için ayrı olarak kabul edilecek. Hasta ziyareti için mesai saatleri dışında belirlenmiş bir zaman içerisinde sadece hastanede yatan kişinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tek kişinin ziyaretine izin verilecek. Hastanın yardıma ihtiyacı olduğu durumlar (pediatrik hastalar, özel gereksinimli bireyler, yaşlı hastalar vb.) hariç refakatçi kabul edilmeyecek. Pandemi dönemi boyunca sağlık çalışanları zorunlu olmadıkça yüksek riskli bölgelere seyahat etmeyecek. Kurumlarda her gün düzenli olarak temizlik yapılacak. Sık kullanılan alan ve malzemeler daha sık temizlenecek.