Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada “COVID-19’la mücadeleyi hastalığa yakalanmış olanlara bırakmayalım. ” dedi.

Çin’de ortay çıkan korona virüs (Covid-19) kısa sürede dünyayı kasıp kavuran bir pandemiye dönüştü. Aşı çalışmalarına çıkışından itibaren başlanan bu virüse henüz tam anlamıyla bir ilaç geliştirilmiş değil. Öyle ki korona virüsün sürekli mutasyon geçirmesi de aşı çalışmalarında zorluklar ortaya çıkartıyor, virüsün bulaşma sayısı ile geçirdiği mutasyon da doğru orantılı yükseliyor. T.C Sağlık Bakanlığı ilk virüs sürecinden itibaren hafife alınmayacak şekilde virüs ile mücadelesini sürdürüyor bu mücadele de göze çarpan ilk isim de kuşkusuz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamaları ve uyarıları ile sık sık ekranlarda gördüğümüz Bakan Koca sosyal medya hesabını da bir hayli aktif kullanıyor ve burada vatandaşları bilgilendirerek zaman zamanda uyarılarda bulunuyor. Bu uyarılardan bir tanesi de bugün geldi.

Koca, “COVID-19’la mücadeleyi hastalığa yakalanmış olanlara bırakmayalım.” diyen Bakan Koca açıklamasında, “Bu konuda, yanlış yere ısrar etmeyelim.” ifadelerini kullandı.

Virüs Ayrım Yapmıyor

Ayrıca Bakan Koca açıklamasının devamında, “Dünyanın şu ana kadarki tecrübesine göre, salgın; sosyal sınıf, sosyal statü, zengin yoksul, köşe yazarı, gazete okuru, amir, memur, halk, mevki sahibi ayrımı yapmıyor.” dedi.

Türkiye’de 1 Haziran normalleşme sonrası günlük vaka oranı geçtiğimiz hafta ilk kez 1000 kişinin altına inmişti. Sağlık Bakanlığının çalışmaları ve vatandaşların büyük bölümünde oluşan bilinç ile bu sayılara düşüldü ve vaka sayısı halen 1000 altında devam ediyor, ülkemizde bu güne kadar toplamda 220.572 bin korona virüs vakası görüldü.