Bakan Fahrettin Koca korana virüsün yaz ayı ile birlikte etkisini yitirdiği iddialarına açıklık getirdi. Sağlık Bakanı bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Özellikle sosyal medya da korona virüsün çıkışından beri bir çok komplo teorisi ve varsayım dile getirildi. Twitter gibi sosyal medya sitelerinden virüsün ilk çıktığı süreçler manipülatif hesaplar virüsü olduğunda çok daha ölümcül ve korkutucu göstermişlerdi, bu hesapların yoğunluğu o kadar çok arttı ki ülkemizde ve dünyanın bazı ülkelerinde bu tür hesapların sahiplerine yaptırım kararları alındı. Bu hesaplarda yapılan algı kadar tehlikeli olmasa da “Virüs sıcak havalarda etkisini kaybediyor” gibi altı boş varsayımlar da toplum sağlığını tehlikeye atarak insanların kurallar konusunda rehavete kapılmasını sağlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter hesabında yaptığı açıklama ile bu yanlışa değindi.

“Virüsün etkisini kaybetmesi şu an tedbirlere bağlı.”

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yaz gelince virüs etkisini kaybetti.’ Kulaktan kulağa yayılan bu söylenti yanlıştır. İtibar eden risk alır. Salgının küreselliği, virüsün etkisinin mevsimsel olmadığını kanıtlıyor. Vakalar, farklı mevsimlerde benzer seyrediyor. Virüsün etkisini kaybetmesi şu an tedbirlere bağlı.”