Sağlık Bakanı Koca, geçtiğimiz günlerde ortaya atılan ve sosyal medya da çok konuşulan, hastanelerin yoğun bakımlarının dolduğu ve hasta sayılarının açıklanandan daha çok olduğu iddiaları ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Bayram dönüşü ile ortaya özellikle sosyal medya üzerinden korona virüs ile ilgili bazı iddialar atıldı. Bu iddialar aslında Sağlık Bakanlığının gündelik olarak açıkladığı korona virüs vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı, açıklanan oranlardan çok daha fazla vaka sayısının olduğu yönündeydi. Ayrıca hastanelerin yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu söyleyen iddialar da bulunuyordu. ATO (Ankara Tabip Odası) yaptığı bir açıklamada Ankara’da korona vaka sayılarının günde 1000 kişinin üzerine çıktığı, yoğun bakım ünitelerinin dolmaya başladığını ve her oda da 2 pozitif hastanın yattığını söyleyen iddialar da bulunmuştu. İşte tam bunların üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kamuoyun da oluşan soru işaretlerini karşılamak adına bir açıklamada bulundu.

“Tamamen dolu hastanemiz dahi yoktur”

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamada “COVID-19 nedeniyle hastaneleri dolu bir ilimiz, hatta kapasitesi tamamen dolu hastanemiz yoktur. İddialar asılsızdır. Bu asılsız iddiaların sahipleri, hastaneler doluymuş gibi tedbir alsın. İddiaların topluma belki bu şekilde yararı olur.” ifadelerine yer verdi.