Rusya’da uzun süredir polisler tarafından aranan 26 kadının katili bulundu. Rusya’da özellikle yaşlı kadınları hedef alan seri katil ülke genelindeki 12 farklı şehirde cinayet işledi.

Volga Manyağı olarak adlandırılan ve hakkında yakalama kararı olan katilin yakalanması hakkında açıklamayı ise Rusya’nın iç işleri bakanlığı gerçekleştirdi. Ülke genelinde vatandaşların korkusu olan seri katil, sorgusunda ise her şeyi kabul etti.

Katil Kazan’da Yakalandı

Rusya’da tüm ülkenin günlerdir konuştuğu ve Volga manyağı olarak adlandırılan seri katil emniyet güçleri tarafından yakalanarak tutuklandı. 12 farklı şehirde yaşlı 26 kadının ölümünden sorumlu tutulan katilin yakalanmasının ardından Rusya iç işleri bakanı konuyla ilgili açıklama yaptı.

Son dakika: Rusya'da 26 kadını öldürmekle suçlanan seri katil yakalandı! - Haberler

Katilin 38 yaşında olduğu belirtilirken isminin ise Radik Tagirov olduğu paylaşıldı. Katil Tataristan’ın başkenti olan Kazan şehrinde polisler tarafından yakalanarak Rusya’ya getirildi.

Suçunu İtiraf Etti

Katilin yakalanmasının ardından başlatılan sorguda ise 38 yaşındaki Tagirov, öldürülen 26 kadının cinayetini kabul etti. Tagirov’un işlediği iddia edilen 26 cinayetin bir kısmının 2011 ile 2012 yıllarında yapıldığı bakanlık tarafından açıklanırken, ölen kişilerin yaşlarının ise 75 ve 90 olarak belirtildi.

Öldürülen kadınların tümünün yaşlı olmasının sebebi ise belli değil. Rus yerel medyasında paylaşılan haberlerde cinayetin işlenme sebepleri ise para olarak aktarıldı. Katil Tagirov cinayetleri yapış şeklini ise boğma olarak itiraf etti.

Mahkemeye Sevk Edildi

Tagirov’un yakalanmasının ve sorgusunun tamamlanmasının ardından ise tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilmesi sağlandı. Ülke genelinde katilin yakalanması ile birlikte özellikle yaşlı vatandaşlar derin bir nefes aldı.

Rus İçişleri Bakanı konuyla ilgili vatandaşların daha detaylı bir şekilde bilgilendirileceğini, katilin en yüksek cezayı alması için ise gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. 12 şehirde 9 yıl içerisinde gerçekleşen ve titizlikle sürdürülen çalışmanın ardından dosyanın kapatılması 26 kadın ölümüyle sonuçlandı.

Rusya’da daha önce yaşanmayan ve tek olan seri katil vakasının sonuçlanması ise Rus emniyet yetkililerine olan güveni tazeledi. Tagirov, çıkarılacağı mahkemede 26 kadının, cani duygularla cinayet işleme suçundan yargılanacak. Katilin müebbet cezası alması isteniyor.