Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Ruslan Tsalikov, korona virüse karşı bir aşı geliştirdiklerini iddia etti.

Covid-19 virüsünün çıkışından beri bir çok ülkede devlete ait ya da özel laboratuvar korona virüs aşısını ilk bulan olmak için milyonlarca dolar değerinde araştırmalar sürdürmeye başladı. Şüphesiz aşıya en yakın isim İngiltere’de bulunan hepimizin ismini bildiği Oxford Üniversitesi oldu, gelişmiş labları ve insan kaynağının yanına bir de İngiltere hükümetinin aşı geliştirmek için verdiği hibe desteği ile ciddi bir çalışma sürecine giren bu üniversite yaklaşık 3000 bin gönüllü insan üzerinde denen covid-19 aşısının virüse karşı başarılı bir şekilde antikor geliştirmeye yaradığını açıklamıştı. Fakat İngiltere başbakanı Boris Johnson aşının ancak geçtiğimiz yıl seri üretime geçirilebileceğini belirtmişti. Tüm bunlar ışığında Rusya Savunma Bakanlığı ciddi bir şekilde aşıyı bulduklarını belirtti.

Tüm Gönüllüler Bağışıklık Geliştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü ile birlikte, Moskova’daki Burdenko Askeri Hastanesi’nde koronavirüs aşısına yönelik yürüttüğü klinik testlerin tamamlandığı dün bildirilmişti.

Bakanlığın açıklamasına göre, aşılama sonrasında yapılan incelemelerde tüm gönüllülerde virüse karşı bağışıklılık geliştiği gözlendi. Hiçbir gönüllüde yan etkiye rastlanmadı. Daha önce de aşının Seçenov İlk Devlet Tıp Üniversitesi’ndeki gönüllüler üzerindeki klinik testlerinin başarıyla tamamlandığı aktarılmıştı.

Seçenov Üniversitesi Klinik İlaç İncelemeleri Merkezi Müdürü Yelena Smolyarçuk da tüm gönüllülerde bağışıklık gözlendiğini ifade etmişti. Smolyarçuk, bağışıklık sisteminin reaksiyonunun başladığı üç hafta sonra korumanın maksimum seviyesine gelindiğini belirtmişti.