Radyo Televizyon Üst Kurulu yaptığı toplantıda oy birliği ile Halk TV ve TELE1 için 5 günlük yayın durdurma cezası verdi. Kanalların aynı cezayı alması durumunda kanalların tamamen kapatılarak lisanslarının iptal edilebileceği söyledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) alınan kararla Halk TV ve TELE 1’e 5 gün yayın durdurma cezası verildi. Programın değil tamamen kanalın yayın durdurmasını kapsayacak karar ile 5 gün süreliğine bu iki kanal kararacak. Ayrıca bu kanalların aynı cezayı tekrar alması durumunda yayın lisansları RTÜK tarafından iptal edilecek yani kanallar ekranlara tamamen veda edecekler.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, karar hakkında yaptığı açıklamada şunları dile getirdi : “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “medya virüsünden kurtulacağız” sözlerini RTÜK’te kendisine “emir telakki eden” anlayış muhalif, özgün ve özgür yayıncılık yapmaya çalışan televizyon kanallarının sesini kesmeye dönük operasyonun bugün ikinci ayağını gerçekleştirdi. Televizyonların kapatmayla sonuçlanabilecek ceza maddelerinden yaptırım kararı verilmesi bu sürecin ilk aşamasıydı.”

Bir RTÜK Üyesi Karara Tepki Gösterdi

RTÜK Üyesi Okan Konuralp “RTÜK, bugünkü toplantısında Halk TV ve TELE 1’e oy çokluğuyla 5 gün ekranlarını karartma cezası verdi. Kararlar basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ağır bir müdahale olduğu kadar siyasi iradenin medyadaki çaresizliğinin de somutlaşmış halidir” diyerek karara tepki gösterdi.