ABD ile büyük krize yol açan rahip Andrew Brunson, bugün 4. kez hakim karşısında. İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin ABD’li Pastörü Andrew Craig Brunson, FETÖ bağlantısı ve darbe girişiminde rol almakla suçlanıyor. 35 yılla yargılanan Brunson, 25 Temuz’da ev hapsine çıkmıştı. ABD ilişkilerin normalleşmesi için Brunson’un serbest bırakılmasını istiyor.

İşte duruşmadan gelen son dakika haberler:

SAVCI ADLİ KONTROL KARARLARININ BIRAKILMASINI TALEP ETTİ

Rahip Brunson davasında 1 saatlik aradan sonra duruşma yeniden başladı. ABD’li Rahip Brunson davasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını verdi. Savcı Brunson için adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi. Rahip için örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar da hapis talep etti.

SAVCI ESAS HAKKINDAKİ MÜTLAASINI VERİYOR
Rahip Brunson davasında 1 saatlik aradan sonra duruşma yeniden başladı. ABD’li Rahip Brunson davasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını veriyor. Bugün davada bir ara karar verilmesi bekleniyor. Bu karar ya ev hapsinin devamı ya da serbest kalmasına yönelik olacak

BRUNSON KARARI ÖNCESİ DOLARDA SON DURUM >>

DURUŞMA NOTLARI:
*Sabahki oturumda 3 tanık Brunson aleyhindeki ifadelerini değiştirdi
*Tüm savunmalarını Türkçe yapan Brunson, kiliseye siyaset sokmadığını söyledi, tüm suçlamaları reddetti.

 

ÖĞLEDEN ÖNCE NE OLDU? : Duruşmanın öğlene kadar olan bölümünde davanın en önemli tanıklarından Levent Kalkan ile birlikte diğer 2 tanık ifadelerini değiştirdi. Bu gelişmeyi hukukçular, Brunson’ın hakkındaki delillerin zayıflaması ve tahliye yolunun açılması olarak yorumladı.

EŞLER, ELLERİNİ KALPLERİNİN ÜZERİNE KOYDU
Dava başlamadan önce ise duruşma salonunda Andrew Craig Brunson ve eşi Norine Brunson, ellerini kalplerinin üzerine koyarak, uzun süre birbirlerine baktı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Brunson davasını Türk medyası gibi ABD basını da yakından takip ediyor.

ABD Büyükelçilik yetkililerinin de izlediği davaya Brunson takım elbiseyle geldi. Brunson’un, yargılandığı davayı izlemek üzere ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşmanın yapılacağı İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geldi.

BRUNSON NEYLE SUÇLANIYOR?
İddianamede, Brunson’a hem Fethullah Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi. Brunson için 35 yıl hapis cezası isteniyor.